| sopranaCadaverica a întrebat:

Daca sparg seminte de floarea soarelui si mananc doar miezul, fara coaja, mai exista posibilitatea de a face apendicita?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sigur, dar nu de la seminte. Foarte rar (sub 1%) apendicita e provocata de coji de seminte sau seminte intregi (de rosii, ardei, struguri). In marea majoritate a cazurilor, nu e absolut deloc legata de ceea ce mananci

9 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Da, stii ca daca presezi semintele se obtine o chestie foarte misto pe care noi o folosim zilnic. Trebuia sa fim un popor intreg operat de apendicita atunci.

| gheorghe699 a răspuns (pentru Bondarel99):

Asa este, dar tu mananci doar polenul de la floarea soarelui...

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Pana acum le mancai si coaja!? WOW!

| sopranaCadaverica explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Nu mancam niciodata seminte. si nu vad de ce as manca coaja...

| WhiteLife a răspuns:

Da. Pentru ca vârful acela mic al semințelor poate penetra apendicele. Posibilitatea exista oricum și dacă nu ai manca semințe happy

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Nu faci apendicita de la seminte copile, doamne laughing
Apendicul are mai multe cauze de la care se poate inflama, una dintre cauze este intr-adevar blocarea acestuia de un corp strain dar nu e vorba de seminte de floarea soarelui. Ma gandesc ca pana acum le-ai mestecat macar daca din ce ai scris reiese ca le-ai mancat cu tot cu coaja.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa mananci si coaja ca nu o sa ai nimic, faza cu apendicita e doar un mit.

| sweetys a răspuns:

Chestia cu cojile de seminte si apendicita, este doar o modalitate ca parintii sa isi dezvete copii de a manca seminte cu coaja, la fel ca guma de mestecat si lipitul de mate. Apendicita o faci chiar daca nu ai mancat seminte.

| Afurisenia a răspuns:

Cine mananca semintele cu coaja?!
Manaci doar miezul, mestecat bine.