| jessyyou a întrebat:

Saptamina trecuta mama a cumparat un pat de pe net, si avea mucegai pe partea de lemn a acestuia pe care doar l-a sters. Azi dupa ce m-am culcat pe acel pat mi-au aparut pete rosii pe fata, fix asa s-a intimplat si ieri. E posibil sa am alergie la mucegai? Simptomele mele nu prea sunt tipice a celor mucegaiului, adica nu-mi curge nasul si nu-mi lacrimeaza ochii, doar apar acele pete pe fata si parca am impresia ca ma ustura nasul. Miine deja ma duc sa dau analiza, dar totusi vreau sa stiu parerea voastra. Asta ar fi o catastrofa totala sa am alergie la patul ala, asta inseamna ca nu trebuie sa calc in camera aia pina nu interprindem ceva((((

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Asa e daca nu e nou patul, pot aparea pete rosii depinde si cu cine te-ai culcat in acel pat

| Caro34 a răspuns:

Mare grija cu patul si mucegaiul! Se poate sa ai alergie si e bine ca vei merge la medic! Poate fi si de la mancare? Ai mai avut acele pete rosii pe fata sau e numai de cand ai patul? Sunt alergici care nu au toate semnele si simptomele si totusi sunt alergici. Ceea ce citim este ceva general, dar nu inseamna ca toti trebuie sa le avem pe toate. E posibil sa mai faci si la altceva si sa nu stii inca! Imi pare rau sa-ti spun, dar patul va merge la vanzare sau oriunde altundeva fiindca daca ramai cu el in casa, atunci mereu vei fi plina de pete, se vor croniciza si nu-ti dispar pana ce nu rezolvi patul! Multa sanatate!

| petre059 a răspuns:

Poate ai alergie la mucegai dar sa fiti atenti sa nu aiba alte "probleme".O vecina a cumparat tot asa un pat si a gasit pleosnite.Verificati patul bine.

| SLS a răspuns:

Posibil sa fi alergica la ceva din componenta patului.

| AnutzaDragutza13 a răspuns:

buna! pai cred ca de la mucegai este dar du-te la un medic sa nu fie ceva grav. nu mai dormi in patul acela, macar pana te duci la un medic. nu neaparat ai alergie poate ai facut vreo intoxicatie... nu stiu... dar du-te la un medic. sper ca te-am ajutat. happy

| midal a răspuns:

In primul rand mergi imediat la doctor.Patul era nou sau vechi? Cu ce solutie a sters mama ta patul? Daca poti scapa de pat, sau baga-l pe foc, in nici un caz sa nu-l faci cadou la cineva. Daca este nou poti faca reclamatie si iti recuperezi banii.