| GicaMugurel101 a întrebat:

Buna, scriu aceasta postare pentru ca am nevoie de o schimbare in viata.
Am 17 ani, 1.77 si 76 de kg, vreau sa slabesc si nu stiu cu ce sa incep, va rog dati-mi niste sfaturi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| denisTiky a răspuns:

Salut, nu sunt cel mai inteligent eu sau cel mai informat despre aceste lucruri, asadar nu o sa iti dau sfaturi ca un nutritionist sau un antrenor de fitness. Dar un lucru e sigur, daca te consideri gras, atunci clar nu trebuie sa mananci chestii nesanatoase in general. Mai mult salate de legume, etc si carnuri neprajite in ulei, etc. Deci trebuie sa schimbi mancarurile fast-food cu unele mai vegetariene putin, nu zic sa nu mananci carne deloc, dar nu prea multa si si daca mananci, mananc-o neprajita si mai mult fiarta.

Daca vei reusi sa faci asta, mai adauga pe langa si un abonament la sala. Faci ceva ce poti sa faci, nu te apuci din prima zi sa tragi la 100 de kg. Incepi usurel cu gantere, faci genoflexiuni, flotari, abdomene foarte multe. Poti cauta pe internet execricii cu gantere (de exemplu) si sa vezi ce parti ale corpului poti lucra cu ganterele. Sau daca vrei pentru abdomen sa zicem, cauti exercitii pentru abdomen.

E la mintea cocosului ce ai de facut, daca vrei mai multe detalii, sau sfaturi. Mergi la un nutritionist si continua sa faci sala cat de multa posibil. Asta face minuni, nu tratamente de o groaza de bani cu lasere si alte prostii. Succes la slabit!

2 răspunsuri:
| Tataru_Ionut_2001 a răspuns:

Eu cred ca la 1, 77 este ideal sa ai 76 de kg

| Georgian22 a răspuns:

Nu mai bea sucuri de niciun fel, doar apa, fara prajeli, fara dulciuri Si fara mâncat seara maxim pana in 7.
O sa iti fie greu, asta e cel mai usor mod posibil de a slabi.Nu cred ca ai chef sa calculezi Kcal, proteinele etc.