| anonim_4396 a întrebat:

Buna, se poate o intrebare pentru femeile insarcinate sau daca am sa primesc un sfat de la un om cu experienta in domeniul dat, voi fi incantata.
Puteti sa-mi spuneti va rog in timpul sarcinei mama mea are foarte multa mancarime in zona genitala, se spala cu bicarbonat de sodiu, ca a vazut pe net ca te scapa de mirosurile neplacute si eu ma gandesc ca e de la aceasta. Puteti sa-mi spuneti va rog ce ar fi si ce se poate face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Probabil are infectie cu Candida, fiindca sarcina scade imunitatea locala si favorizeaza infectiile. Trebuie sa discute urgent cu ginecologul care ii supravegheaza sarcina, in principiu candidoz nu se poate trata in sarcina, va ramane cu spalaturile cu bicarbonat (care ii fac bine, nu rau), insa asta hotaraste ginecologul

| Mirris a răspuns:

E posibil sa fie o infectie urinara.Cel mai bine e sa se duca la ginecologie, pe termen lung poate afecta pruncul nenascut.Sanatate mamei tale.

| kopli a răspuns:

Mama ta are o infectie si trebuie sa mearga la ginecolog. Altfel, e posibil ca pruncul sa se nasca cu vreo boala greu/imposibil de tratat.