| Forgivenn a întrebat:

Am si eu o problema...De cateva zile am mancarimi in zona genitala si un miros urat.Probabil este o infectie si mama mi-a zis sa ma spal cu o solutie de bicarbonat de sodiu si apa.Am urmat acest tratament dar fara niciun rezultat...Insa am observat ceva foarte ciudat si m-am speriat putin.Am vazut ca pe una dintre labii mi-a crescut ceva.Eu credeam ca face parte din labiile mici dar acest "ceva" este prezent doar pe partea stanga.Am auzit ca iti pot creste negi in zona genitala dar nu este asemanator cu un neg.Nu stiu cum sa va explic cum arata dar e ca un "surplus" de tesut.Mi-e frica sa ma gandesc ce ar putea sa fie deoarece si mama nu de curand a avut o biopsie.Nu i-am spus mamei inca de chestia asta care mi-a crescut insa sigur ii voi spune.Precizez ca am 15 ani si sunt virgina.Ce ar putea sa-mi faca un ginecolog? Adica sunt terifiata de toata situatia mai ales ca am si infectia asta vaginala care nu ma lasa sa dorm noaptea.Va rog ajutati-ma!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca esti virgina nu poti avea negi genitali, linisteste-te. Ai o infectie genitala si in urma inflamatiei ti-au aparut iritatii pe o labie. Mama ta trateaza foarte superficial problema si NU era cazul sa te speli cu bicarbonat ci sa mergi la ginecolog. Ginecologul iti va examina vulva (se va uita la ea) si va recolta cu un tampon de vata secretie pentru examenul de laborator, dupa care iti va recomanda un tratament. Te asigur ca iti va trece si "surplusul de tesut" va disparea. Nu ai nimic grav, doar o infectie care trebuie tratata cat mai repede

1 răspuns:
| RoxYuuKikyo a răspuns:

Cel mai bine este sa ii spui mamei.
Nu ai de unde sa stii ce fel de om iti raspunde la intrebare si iti da un "tratament" care mai rau face.
Ai intrebat ce poate face un ginecolog.
Un ginecolog te poate ajuta sa gasesti o solutie sau sa-ti spuna ca e ceva normal, sa iti dea un tratament sau sa te asigure ca esti in regula si ca nu ai nimic rau.
In concluzie:
Vorbeste cu mama fara jena deoarece ea va sti ce trebuie sa facawinking
Funditssa? puppy dog eyes