| danamarin a întrebat:

se poate sa ai candidoza bucala, dar sa ai doar amigdalele inflamate cu puroi pe ele fara nimic altceva(limba alba, pete pe obraji, etc) am amigdalele inflamate si cu puroi pe ele de sambata, nu ma doare nimic, nu am facut febra, nu mai am dureri la inghitire(am avut sambata si duminica). ce credeti ca e? aaa...am uitat sa zic ca simt si un disconfort la urechea drepta, amigdala dreapta e mai unflata decat cea stanga.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Dummi a răspuns:

Da, asa arata o candidoza bucala. Incepe doar pe amigdale de obicei. Se pare ca ganglionul satelit care daspunde de amigdala dreapta e implicat in proces. Asa reactioneaza astia la infectii.

In acelasi timp trebuie facut diagnostic diferential cu infectie bacteriana, pe care ti-l face medicul de familie. Daca depoyitele sunt albicioase si nu ai dureri la inghitire ai sanse mari sa ai o simpla candidoza. Tratamentul il faci cu o singura pastila de Fluconazol (doza unica).