| danamarin a întrebat:

am amigdalele inflamate, cu puroi pe ele, dar nu am nicio durere in gat acum. sambata si duminica m-a durut gatul foarte tare, dar doar cand inghiteam, in schimb am inceput un antibiotic de sambata si acum nu ma mai doare. ce credeti? e doar amigdalita sau poate sa fie vreun microb ceva, o candidoza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai amigdalita pultacee data de un Streptococ Beta hemolitic. Nu stiu ce antibiotic iei, dar e important sa fie cel corect, recomandat de medic si nu luat dupa ureche, fiindca incorect tratata boala afecteaza inima, articulatiile si rinichii.

1 răspuns:
| Zac a răspuns:

Buna! Tatal meu e doctor si el mi-a spus sa-ti scriu asta: mai bine continui cu antibioticul o saptamana si dupa aia mergi sa te consulte un medic.