| razvan616 a întrebat:

Buna seara, acum 10 zile am făcut testul Helicobacter Pylori și am fost testat pozitiv, iau deja tratamentul de 10 zile și încă nu mi-a trecut, am eructații și flatulente foarte excesive după orice beau sau mananc și ma simt f balonat, virusul poate provoca aceste simptome sau poate fi cancer gastric? Și as mai vrea sa întreb in cât timp pot scapă de acest virus, multumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

În analize pote sa îți mai iasă și dacă nu mai ai,precum și invers,adică sa mai ai simptome dar sa îți iasă analizele bune.
Din câte am înțeles cu tratament la o perioada scurta de timp nu mai e transmisibil,dar tu nu scapi neapărat.
Am pe cineva în familie pe care la-au ținut simptomele extrem de mult.

Acum cancer gastric nu cred ca e, ca acolo deja ai alte simptome și manifestări, iar medicul mai mult ca sigur îți făcea o endoscopie și biopsie.Dar dacă ai doar simptomele de mai sus sa ști ca ești norocos, alții au dureri groaznice de stomac, arsuri de la pastile în stomac, pe gat și limba etc.
Ia în continuare tratamentul cât ti-a spus medicul si tine cont de regim, si mai ales de igiena.

| razvan616 explică (pentru Freya1):

Și simptomele erau tot de genul asta? Balonare și eructații foarte excesive?

| Freya1 a răspuns (pentru razvan616):

Da,plus ti-am zis, arsuri la stomac, imposibilitatea de a manca anumite chestii, senzație de greata, dureri chiar.

| razvan616 explică (pentru Freya1):

Am inteles, multumesc foarte mult auzisem de chestia asta ca acidul gastric, respectiv virusul are nevoie de foarte mult timp sa si revina.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Helicobacter Pylori este un virus care necesita uneori mai multe transe de tratament si in nici un caz nu se poate vindeca in 10 zile.

Din cate stiu eu, exista tratament de minim 30 de zile cu 6-7 antibiotice odata si se repeta testul de HP pana iese negativ.