| Alexiiaa123 a întrebat:

Buna seara, acum 7 ani am avut mana dreapta rupta si este si operata, nu am facut multe exerciții si nu o pot indrepta îndeajuns, acum 3 luni la fel mi-am rupt-o pe aceeasi si iar m-am operat fix pe cot. Am avut 14 broșe bagate si am stat cu ea in ghips 6 săptămâni...de vreo 2 luni fac exercitii si nu o pot indrepta inca. Mi s-a spus ca daca ma tin de exercitii am sansa sa o îndrept aproape de tot... daca fac exercitii nu vad rezultatele acum nu? Se indreapta in timp? Cateva saptamani, luni? Si app nu o pot duce nici pana la umăr. Mi s-a spus ca toata viata nu o sa mai pot.
Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AlexElektro1987 a răspuns:

Buna. Cu exercitiile corecte si facute la timpul lor pe o perioada destul de mare, o sa o poti duce si pana la umar. Dureaza cateva luni recuperarea si este adevarat ca niciodata nu o sa o mai poti misca cum o miscai inainte, dar depinde si de exercitiile pe care le faci, de cat de determinata esti sa te recuperezi si de zona unde a fost rupta si daca a mai fost afectat si altceva.
Daca de cand ai inceput sa faci exercitiile si pana acum simti o schimbare, adica daca poti sa o intinzi si sa o pliezi ( flexie si extensie ), mai mult decat reuseai inainte sa te apuci de exercitiile pe care le faci, esti pe calea cea buna.

| Alexiiaa123 explică (pentru AlexElektro1987):

Mulțumesc da ..totusi si a mai dat drumul si o pot misca. încă fac exercitii sa o pot îndrepta aproape de tot.

4 răspunsuri:
| zilog a răspuns:

Poate sa ti-o rupa doctorii din nou si sa ti-o puna la loc asistat de medic si gata o iei de la capat
si acum faci exercitiile

| Alexiiaa123 explică (pentru zilog):

Nu ca a fost ruptă de 3 ori nu se mai poate.

| zilog a răspuns:

Se poate repara iti taie osul cu laser si il lipeste cu un lipici inventat de romani pentru oase pentru razboaie si gata in cateva luni esti ca nou