| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Acum 2 luni mi-am rupt mana la 2 oase. Dupa 5 saptamani de stat cu aceasta in ghips, m-am vindecat.Doctorul mi-a spus ca dupa 3 luni ma pot duce la sala.Din propria voastra experienta, daca ati avut si voi mana rupta, v-ati dus dupa la sala? Chiar daca nu, ce credeti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Din pacate, daca ti-au fost rupte ambele oase din mana, dupa "refacere" nu vei putea face eforturi cu ea, fiindca riscul de a se rupe din nou este mare.
De obicei, in asemenea situatii nu se mai recomanda ridicarea (la orizontala) a mai mult de 5kg, iar atarnat maxim 10kg (valabil toata viata! ).

Insa poti face alte exercitii, care nu implica mana rupta.

| dullcat a răspuns:

Buna.E mai intelept sa asculti de medic, nu de experienta unor viteji care considera ca s-au vindecat in cateva saptamani, desi nu-i asa.

Răspuns utilizator avertizat