| Crystyan090680 a întrebat:

Buna seara, acum 9 zile am facut operatie de circumcizie. Totul a decurs normal, firele au cazut singure. Dingura durere ce o am este la "capul" penisului cand se atinge de chilot. Cat dureaza aceasta durere? Cusatura s-a vindecat, doctorul mi-a spus ca este perfect tot. Durerea dupa cat timp trece?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut de ce te ai operat? Care a fost cauza? Acum o sa te doara cand vei avea erectie sau vei face sex.

| Crystyan090680 explică (pentru CristiDinBucuresti):

De circumcizie, nu s mai decalota pielea dupa penis si mi-a facut operatie a taiat pielea la capul penisului este gol acum..nu doare la erectie deranjeaza putin ca este devreme pentru sex trebuie sa mai astept cel putin 2 saptamani
Am fc operatia pe 20 iunie.in strainatate ffff repede si nuba durut decat prima injectie putin, apoi nu am mai simtit nimic

| Violleta2022 a răspuns:

Sensibilitatea dupa operatie dureaza cam 1-2 luni, pana se vindeca complet locul si trece complet inflamatia.

| Crystyan090680 explică (pentru Violleta2022):

Curge incontinuu un lichid galbui deschis s miroase urat.acesta cand s opreste?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Crystyan090680):

Cu ce te speli acolo?
fiindca lichidul ala galbui daca si miroase urat, inseamna ca-i infectie prezenta acolo...

| Crystyan090680 explică (pentru Violleta2022):

Cu sampon cu chamomile. locuiesc in strainatate si aici am fc operatia.m-am refacut in 9 zile firele au cazut singure si dureri unde a fost cusatura m-a durut doar 2 zile.joi am fost la control si a spus ca este ok si ca lichidul asta trece in maxim 1 saptamana.nu ma doare sau deranjeaza doar ca ma doare capul jos si chilotul este murdar in schimb de 3-4 ori pe zi

| Violleta2022 a răspuns (pentru Crystyan090680):

Eu spun sa te mai duci odata la medic, fiindca lichidul ala urat mirositor nu ar trebui sa fie prezent, denotand ca este prezenta o posibila infectie.
Este pana la urma cucul tau si ar trebui sa iti pese, ca doar s-a platit pentru operatia aia si au obligatia sa te vada in orice secunda, daca ceva nu este in neregula.

Sper ca nu te-ai mas-tur-bat... fiindca asa s-ar putea explica sperma si mirosul urat de la smegma (sperma uscata, care mirose f urat).
Stiu ca mas-tur-barea este interzisa in primele 3 saptamani dupa circumcizie, dar nu stiu exact conditiile si sfaturile medicului din strainatate, de aceea iti spun ca trebuie sa ajungi tot la medci, ca sa-ti rezolvi problema.
sanatate multa!

| AlexandruP40 a răspuns:

Salut. Prin aceeași problema trec si eu. Operatia a fost facuta la sfarsitul lunii iunie. La fel timp de 2 saptamani, nu am putut atinge absolut nimic de vârful penisului, a trebuit sa stau permanent dezbrăcat. Apoi am folosit un pansament timp de 2-3 saptamani, in cele din urma am renuntat si port un chilot destul de lejer, fara miscari bruste, sau alerte. Insa sensibilitatea exista inca. Din ce am mai citit inclusiv pe aici, dureaza undeva la cateva luni in functie de organismul fiecăruia până cand se mai desensibilizeaza. La tine in momentul de față cum mai e situatia? Cu acea scurgere cum ai rezolvat? Sanatate Multă!?

| Crystyan090680 explică (pentru AlexandruP40):

Salut totul decurge normal acum.nu mai este durere, nimic si la sex nu este dyrere.a trecut s-a vindecat tot.nu mi-a dat doctorul nivi o pastila creme sau orice medicament.doar spalari dese de 7-8 ori pe zi si doar cu sampon cu chamomile

| AlexandruP40 a răspuns (pentru Crystyan090680):

Esti norocos inseamna. Eu mai am de tras o perioada bună dupa cum se prezintă situația. Sunt 7 saptamani de la operație si inca am sensibilitate destul de mare. Plus scurgere. Imi e teamasa nu ramana o sensibilitate permanenta care sa imi afecteze stilul de viata din toate punctele de vedere.
La tine partea dorsala a penisului arata ok? La mine sunt niste aderente, ca si o creasta si alea sunt destul de sensibile la atingere.

| Vlad230 a răspuns (pentru AlexandruP40):

Salut, cum s-a rezolvat până la urmă, mai ai sensibilitate în zona aia?

| AlexandruP40 a răspuns (pentru Vlad230):

Salut. Acum e bine totul. O oarecare sensibilitate a ramas, dar foarte mica. Si este normal sa fie asa. Gen eu am o operatie la ficat facuta in urma cu 17 ani si cicatricea chiar si la atat timp inca prezinta sensibilitate. In cazul meu a trecut destul de greu. Cam dupa 5 luni a inceput sa se diminueze sensibilitatea. Acum probabil depinde și de fiecare organism in parte. Am avut norocul sa gasesc un medic urolog foarte bun, altul decat cel care m-a operat. Si dansul fara sa ma vada doar din poze mi-a indicat ce trebuie sa fac pentru a grabi vindecarea. In cazul meu ramasesera cate vase de sange necauterizate si alea au creat probleme. Deci mare atentie la cine mergi daca vrei sa faci o interventie de genul. Nu e complicata dar trebuie avut grija. Sanatate multă!

| Vlad230 a răspuns (pentru AlexandruP40):

Și în alea 5 luni, ai putut avea viața normală cat de cat, să porți lenjerie haine sau nu…sex ai putut face?

| AlexandruP40 a răspuns (pentru Vlad230):

Primele 2 saptamani au fost groaznice pentru mine. Nu puteam atinge absolut nimic. Plus ca la fiecare urinare pansamentul se uda si trebuia schimbat. Dupa am reusit cat de cat cu un pansament pus pe capul penisului sa port lenjerie, dar destul de lejeră. Ca si tratament am folosit Baneocin pudra aplicata la locul inciziei si optional Cicatidrina Spray sau Oximed Spray. De relatii sexuale nu s-a pus problema, din cauza vaselor de sange ramase necauterizate si care s-au vindecat destul de greu. Am citit pe aici ca au fost persoane care dupa nici o luna au avut o viata absolut normala. In cazul meu nu a fost asa.

| Vlad230 a răspuns (pentru AlexandruP40):

Oximed spray te-ai dat pe capul penisului bănuiesc, cat timp te-ai dat cu el?

Poți fi numit erou dacă 5 luni ai putut rezista la acele dureri mari