| claudia511 a întrebat:

Acum aproape o saptamana mi-am facut 4 gauri in urechea dreapta. Un cercel sus, iar trei in partea de jos. Am lasat cerceii medicinali acolo si o sa-i las pana dupa ce trece o luna de cand i-am pus sa nu se vindece. Cum am grija de ureche sa nu se infecteze? Trebuie s-o curat intr-un fel special? E ok daca simt uneori o durere nu foarte mare, dar constanta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Durerea e ok sa o simti.Si eu am 2 cercei in stanga, o sa prinda un fel de 'mizerie' (curge un fel de secretie) doar e corp strain, e mult pana il accepta corpul tau.O sa il simti mult timp, o sa fie incomod(deja asta stii banuiesc)Oricum o sa treaca, stai linistita.Nu il zgandara prea mult(adica nu il deranja) Lasa-l acolo, iti va trece.Nu iti sugerez ca sa il schimbi asa usor, tinel vreo 3 luni, e sansa mai mica sa patesti ceva daca e complet vindecata gaura(sau gaurile)

| DaniOlzo a răspuns:

Salut am trecut prin asta.
Tine cercei medicinali o luna iar cand ii schimbi, schimbai cu aur sau argint. Nu baga fieratani in ureche.
E normal sa te doara uneori mai tare alteori mai incet nu te speria. Te va durea cand si cand cam 2 luni.
Nu se va infecta ureche daca faci ce ti-am zis.
Si cand si cand dati toti cercei jos si tinei o ora in spirt. Si daca stai in praf sau mizerie, spala urechea cu apa apoi cu spirt in zona gaurilor.
Iti multumesc! Bafta.
( F U N D A )