| ticaela a întrebat:

Buna , vineri mi-am facut gauri in urechi (primele) am fost la o bijuterie si mi-au facut cu un pistol special , dar doamna de acolo mi-a spus doar ca trebuie sa tin cerceii medicinali 4 saptamani , nimic mai mult . Am intrat pe diferite site-uri sa vad cum sa ingrijesc urechile si nimic. Vreau sa imi spune-ti ce ar trebui sa fac cum sa am grija ca sa nu se infecteze ?
Multumesc anticipat big grin
Fundabig grin

7 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Sa ai grija sa nu iriti sau lezezi zona respectiva, sa nu iti atingi ureche cu mainile murdare si sa dezinfectezi zona cu spirt sau alta solutie. Iti poti schimba cerceii si dupa 2 saptamani, fiindca se vindeca dupa perioada asta, cat de cat. Insa ai grija sa pui doar cercei din otel medicinal, argint sau aur si sa ii dezinfectezi si pe ei, in prealabil. Oricum, daca tii cont de toate astea, sansele sa te infectezi sunt foarte mici, in special in acea zona. Si eu mi-am dat 3 gauri (cu cercelul) si sunt okay, se vindeca foarte bine si nu am nicio problema happy.

| nyko06 a răspuns:

Buna, trebuie sa te faci cu spirt sau rivanol in fiecare seara, si sa nu umbli la urechi ne spalat pe maini, ai grija de tine.

| Mann02 a răspuns:

Sa nu pui mana la ureche nespalat, adica dupa ce umblii pe afara o zi intreaga sa nu iti atingi urechea ca risti sa se infecteze... asta e prima conditie in care te infectezi, in rest nu cred ca poti avea probleme.

| ticaela explică:

Si daca ma ung cu crema de galbenele si rotesc putin cercelul ce are? este bine?

| WeedGotMeCrazy a răspuns (pentru ticaela):

E bine, sa nu pui spirt cum zic unii... ca iti sapa si nu se vindeca.

| Anonim0123 a răspuns:

Si mai poti pune si apa oxigenata e foarte buna

| LipsităDeInteres a răspuns:

Nimic mai mult, poarta cercei 4 saptamani si incearca sa nu ti agati in haine. E mica posibilitatea de infectie.winking