| Iova_Dominick_1999 a întrebat:

Am 12 ani si am o problema. De cateva zile aud ghiorțaieli in stomac și simt ca niște batai de inima. Ce as putea sa fac? O fi vreun vierme intestinal? Seara simt bataile cand sunt intins pe spate. Vreau raspunsuri cat mai repede va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca era parazit simteai muscaturi in burta asa ca nu e grav. A urcat nivelu gastric atata tot

| Violleta2022 a răspuns:

"Ghiorțaielile" din stomac, sunt strans legate de ceea ce mananci si bei peste zi!
In general, sucurile, apa carbo gazoasa, apa minerala, sifonul si berea, fac aceste gaze in burta, care scot acele sunte urate.
Cum nu mai bei nimic din ce am mentionat mai sus, cum vei vedea ca dispar acele "ghiortaeli".

| anonimg a răspuns:

KatyEscu a zis bine. Mai adaug un lucru important legat de apa: o bei cu 30 de minute înainte de masă, niciodată în timpul mesei (decât dacă te-ai înecat), și după o oră după ce ai terminat de mâncat.
De asemenea după ce mănânci nu te întinzi culcat în pat. Este recomandat ca după orice masă să se facă mișcare ușoară în picioare (spălat vase, plimbare, etc); dar nu culcat în pat.
Dacă respecți aceste două lucruri, nu o să mai ai probleme cu zgomotele intestinale.