| anonim_4396 a întrebat:

Buna-seara! Am 14 ani, clasa a IX -a. De cateva zile am stari de voma, ameteli, temperatura crescuta, dureri in capul pieptului, tulburari respiratori, dureri abdominale, furnicaturi la maini si picioare, muschi incordati si multe altele.
Ar fi posibil sa fiu anorexica?
Am inteles ca aceasta afectiune ar fi provocata de o serie de probleme, asa ca am cateva care ar putea influenta.
Parintii mei sunt divortati, ceea ce a urmat ca (,) cauza mutarea in alta casa doar cu mama mea care este severa, ma cearta din orice nimic, pe cand tatal meu nu ma lasa sa ies afara, mai rau ca si cand as fi un copil mic, bunica mea are probleme cu inima, tensiunea, fierea, asa ca trebuie sa se opereze. Pe cand ceilalti bunici, sunt si ei la fel unul are parkinson, iar bunica are o boala necunoscuta. Am 2 unchi alcoolici, si unul cu diabet. Acum am avut examene, iar notele mele nu au fost prea mari deoarece nu am putut sa invat deoarece trebuia sa fug de mama mea de acasa pentru ca mereu ma certa. Trebuia sa merg la liceu, asa ca am avut 2 oportunitati. Si am fost intre ciocan si nicovala pentru ca mama mea vroia undeva departe de casa, pe cand tatal meu in alta parte.
Acum, sunt la liceu departe de casa, asa ca imi iau morala in fiecare zi deoarece tatal meu nu e de acord. Si nici mie nu imi place pentru ca voi locui la camin 4 ani de zile, ceea ce nu imi place. Urasc sa ma mut mereu, nu stiu orasul, sunt sigura ca nu voi face acolo si ca imi voi dezamagi parinti.
Picioarele mele sunt foarte mari, ceea ce iar nu imi place, si as face orice sa nu mai ma ingras, dar daca nu mananc nu ma simt bine deloc.
Stiu ca in toate astea am si eu o parte din vina.
Asa ca (,) cred ca toate aceste probleme mi-au creat anorexia.
Sau ce altceva as putea sa am?
Nu vreau sa merg la medic deoarece toti din familie sunt bolnavi, eu as mai lipsi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Edw08 a răspuns:

Ai putea sa vorbesti cu un psiholog nu e nici o rusine sa ceri un sprijin la fel cum ai facut-o aici. Anorexia se manifesta in urma depresiilor, iar tu nu pare sa fi avut depresii ci mai mult tulburari emotionale care sunt normale din cauza varstei. Incearca sa vorbesti tot ce te deranjeaza cu mama ta si sa ii spui ce iti convine in atitudinea ei si ce nu. Prin comunicare vei putea rezolva multe probleme. Sper sa treci peste :*.