| anonim_4396 a întrebat:

Hei! As avea nevoie de niste imcurajari din partea voastră. Totul a început acum 3 ani. Sora mea s-a îmbolnăvit de cancer cu metastaze. A urmat un an jumătate de tratament, dar din pacate a murit anul trecut. A fost o perioadă mai grea, dar peste care am reușit să trec. Tot anul trecut m-am indragostit de un băiat, cu care am vorbit cateva luni, dar el nu a vrut să mai vorbeasca cu mine. Zilele astea am aflat ca tatăl meu are o problemă la gât și ca trebuie neaparat sa stea internat pentru ca daca mai sta mult timp nu o sa mai aiba ce ii face, dar el nu vrea să stea internat. Mama mea trebuie sa se opereze, pentru ca are niste probleme cu fierea. Nici nu stiu ce mai simt, nu imi dau seama. Simt ca m-am blocat si ca nu imi mai dau seama de nimic, de sentimentele mele, parca nu mai stiu ce gandesc. Singurul lucru la care ma gandesc e acel băiat pe care îl iubesc, imi e asa dor de el. As face or8ce ca el sa fie bine.Simt ca daca el ar fi aici as putea sa depășesc mai usor unele situatii. Nu imi dau seama ce se intampla cu viata mea, parca nu mai vreau nimic. As vrea sa plec undeva departe si sa nu ma întorc. Am 18 ani, la anul am admiterea la facultate. Imi doresc foarte mult sa intru la politie, dar imi este frica de tot ce o sa se întâmple pana atunci. Nu vad un viitor luminos asa.

Răspuns Câştigător
| Crisaul a răspuns:

Daca ai perioada asta neagra, neplacuta pentru tine, stai linistita pentru ca nu va dura pentru mult timp! Mie imi pare rau de situatia ta, si stiu prin ce treci. Ti-e frica de ce se va intampla? Atunci traieste-ti viata! Ar trebuii sa ti-o traiesti, pentru ca doar o viata ai. Stiu ca-ti este greu, dar aceasta greutate nu va dura mult timp, crede-ma, si vei uita de ce te-a ranit, bine nu vei uita chiar tot ca-ti vei amintii de astea, doar ca te vei obisnuii! Vei avea o viata mai buna intr-o zi, continua sa speri! Daca nu-ti vezi un viitor luminous, atunci chinuie-te ca sa ti-l faci! Daca nu vei reusii, nu te intrista, atunci inseamna ca trebuie sa te multumesti cu ceea ce ai. Nu toti ne-am nascut sa fim vedete, sa fim ceva in viata. Cat despre acel baiat, vorbeste-i, scrie-i! Daca-l iubesti, spune-i asta, arata-i cat de mult insemni tu pentru el. Daca ve-ti fi impreuna, veti vedea ca o sa treceti peste toate daca sunteti alaturi. Daca nu-I ii vei spune tot ce simti pentru el, atunci poate vei regreta la batranete pentru ce nu ai facut. Spune-i acum cat e momentu', ca poate vei regreta!

Si nu uita: Perioada asta neagra pentru tine, nu va dura toata viata si intr-o zi vei fi fericita! Nu trebuie sa te descurajezi niciodata, tu fii puternica! O sa treci si peste acest rahat.

Sper ca te-am putut ajuta cu ceva happy Multa bafta iti doresc!

| Crisaul a răspuns (pentru Crisaul):

Cat de mult inseamna pentru tine* Greseala mea.

| Crisaul a răspuns (pentru Crisaul):

Am ceva greseli gramaticale, dar sper ca intelegi la ce ma refer.