| Missie997 a întrebat:

Salut ..am nevoie de ajutorul vostru. am ajuns la capatul puterilor chiar nu stiu cui sa mai cer ajutorul pentru ca nu am cu cine sa vorbesc. Sa spun mai pe scurt, tatal meu a murit acum2 ani,mama mea se certa mereu cu el din diferite cazuri,spunea ca el face multe lucruri care nu erau adevarate, am inceput sa cred ca mama are probleme psihice, toata lumea a observat. Acum 1an a fost ok. eu eram la liceu in clasa a 9-a stateam la camin si nu prea aveam cum sa vorbesc cu ea, de cat in wekeend. am avut niste suparari deoarece mama a tinut sa ma duca la liceul unde vroia ea adica mult mai departe de casa si acolo am ajuns, unde a vrut.din fericire dupa multe certuri am reusit sa ma transfer undeva mai aproape de casa. Eu cert este ca nu prea le am cu invatatul..si mama considera ca acolo invatam mai bine iar ea vrea sa ma transfere inapoi la distanta de casa. liceul acela este la un nivel egal de cel care sunt acum, nu este mai presus cu nimic ..intr-o seara m-am certat cu mama mea nu am mai suportat pentru ca ma ameninta ca ma muta inapoi si din nervi nu am putut sa ma controlez si am aruncat cu un deodorant gol din sticla dupa ea si am lovit-o la cot,s-a umflat la cot mult si nu am observat iar dupa ce a venit de la baie am vazut si nu vorbea cu mine si nu stiam de ce si am vazut si am inceput sa plang si i-am caazut in genunchi pentru ca nu voiam sa se ajunga asa, nu m-am putut controla pentru ca noi ne certam zi de zi si ea nu are dreptate pe diferite chestii. si plang in fiecare zi deoarece ei nu ii convine nimic din ce fac eu.Are probleme si nu vrea sa mearga la doctor, spune niste lucruri total neadevarate..nu mai suport, nu ma ajuta cu nimic ..eu mananc la bunica mea, ea are grija de asta si mai aproape de fiecare data cand ma duc imi aminteste de problemele pe care le am si numai rezist! i-am spus sa o lase in pace pentru ca ea nu intelege ..nu vreau raspunsuri de genu "nu o baga in seama" pentru ca eu sunt in aceeasi camera cu ea. situatia mea este foarte dificila si nu stiu ce sa mai fac. sau sa veniti cu raspunsuri gen "e maicata ai grija de ea" pentru ca ea nu are nici servici si eu trebuie sa ma descurc singura din banii de pe urma tatalui meu. Nu stiu daca o sa citeasca cineva acest mesaj sau sa imi raspunda cu un raspuns care sa ma ajute sa vad o parte buna a lucrurilor ..sunt singura si nimeni nu ma sprijina sufleteste de cat prietenul meu care sunt impreuna cu el de 3ani, doar el ma sfatuieste cand ii povestesc dar vreau sa vad si raspunsul unuia dintre voi. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Mahima a răspuns:

Cred ca stresul si problemele acumulate pe parcursul timpului sunt de vina. Poate ti se pare ca ea spune lucruri neadevarate sau poate chiar e asa, cert este ca ea s-a confruntat cu mai multe situatii si a suferit mai multe decat tine.Inceraca sa ii oferi circumstante atenuante, niciun parinte nu este perfect.Incearca sa fi tu o persoana calma si intelegatoare. Spui ca mama ta are nevoie de ajutor, ei bine atunci trebuie sa faci ceva in privinta asta. Vorbeste cu ea, convinge-o, insista de cate ori este nevoie si inarmeaza-te cu multa rabdare.Asa cel putin vei avea sufletul impacat.Inteleg ca ai nevoie de sprijin moral, de afectiune dar din ce imi spui tu imi pare ca si mama ta are nevoie in egala masura.Si in aceasta disperare nu reusiti sa va agatati una de cealalta ci sa va respingeti.Am sa iti spun sa te detasezi de problemele cotidiene, de lipsa de intelegere din partea mamei tale.Cauta aceste lucruri acolo unde iti sunt oferite momentan, adica la prietenul tau.Alte rude in afara bunicii, care sa te ajute in problema cu mama ta, nu ai? Ia in considerare si posibilitatea sa te muti inapoi la acel liceu.Asa vei putea sa te distantezi de toate problemele si sa fi mai linistita.Multa bafta!

14 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Incearca sa cobori garda, demonstreaza-i ca in ciuada c erturilor voastre, tu esti copilul ei si ii esti aproape, schimba ceva in comportamentul tau, vorbeste cu ea cand este calma(si tu) si explica-i ca ai nevoie de ajutorul/de sprijinul si de dragostea ei sa puteti trece peste toate si tu sa iti urmezi scoala cu bine. daca sunteti nervoase si 2 cutite taioase, nu rezolvati nimic, cum nici cu bataia un parinte nu rezolva o situatie, nici tu nu rezlvi nimic daca arunci cu diferite obiecte in ea, nu faceti decat sa inrautatiti situatia.
O seara bunahappy

| mgtow a răspuns:

Nu ai ce face, asa vei trai pana ajungi sa muncesti sa pleci la casa ta unde vei avea pace si liniste.

| romeo78 a răspuns:

Domnisoara Ioana, problema ridicata de dumneavoastra este foarte complicata!
Sfaturi, sunt greu de dat.
Problema este nu la mama ta, ci la prietenul tau. De ce scriu acest lucru?
Pentru ca observ, ca prezenta lui este una pasiva.
Am 35 de ani, iar cazuri asemanatoare cu al d-voastra, am avut si am incercat, daca am fost lasat de fata sa ma implic activ.
Ce inseamna activ?
El sa vina sa discut cu mama ta, sa te ajute sa o internati, pentru ca daca spui ca mama ta are aceste probleme, poti obtine internare fara acordul persoanei in cauza.
Dar, aveti nevoie de prietenul d-voastra, de bunica, pentru ca sunt niste drumuri si acte de completat.
Este nevoie de sprijinul lui, chiar de a va ajuta sa economisit niste sume de bani, prin, de exemplu, de a va muta impreuna.
Solutii, sunt.
Problema este ca sunteti singura domnisoara si neajutata.
Sanatae sa va dea Dumnezeu, sa ajungeti cu bine la 18 ani sa puteti fii independenta!
Ceea ce scriu altii pe aici, cu muzica, terapii relaxante, sunt apa de ploaie!
Stiu, din propria experienta, prin ceea ce treceti!
SUCCES!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma tem ca tendinta ta e sa o vezi ca o autoritate sau oricum o persoana foarte complexa. nu o fa autoritatea vietii tale, arata-i ca ea a fost dintotdeauna victima ta.
in biblie trebuie sa parasesti oamenii la care tii si sa iubesti dusmanii, nu spun ca mama ta este un dusman, ci doar un celalalt de acceptat intru totul cum e toata lumea de altfel. asta e nobil si te face mai puternica.

| Okkultist a răspuns:

Toata viata, am ajutat si am incercat sa ajut oameni, Sa spunem ca dupa ce am vorbit 2 ani cu ei, din 10 au inteles 3 sau 2. Mi-am irosit gura mereu, si am incercat mult sa-i ajut. Un lucru in esenta iti spun, daca ai nevoie de ajutor iti zic inainte ca raspunsul se afla in tine. Divinul sa te ajuta. Poftim
http://www.youtube.com/watch?v=v73oEh5gpCU Intins pe spate relaxat nemescat ascultand. blizzard17x daca vrei ajutorul meu, asta e idul meu deci blizzard17x daca nu esti sigur ca te poti ajuta sper sa fie bine. Daca pui id-ul sper a fi sigur si sa-ti doresti ajutorul meu. Doamne ajuta! Divinitatea sa fie cu tine. Zeii sa te aiba in palma lor!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Okkultist):

Vreau si eu ajutor gratuit
vreau sa fiu si eu unul din cei zece

| Kaℓi a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu unul din cei 3 sau 2?winking

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kaℓi):

E mai profesional asa

| Kaℓi a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca esti printre cei 3 sau 2, ai inteles. Daca esti in cadrul larg al celor 10, sunt sanse sa te numeri printre cei 7 care n-au priceput nimic, nu e deloc profi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kaℓi):

Daca sunt unul dintre cei 10 cei noua unde sunt?
daca el chiar are complex de maica tereza si eu de lepros banuiesc ca ma va iubi cu cat arat nitel mai deformat.
daca cersesti in cravata zice ca razi de el

| Kaℓi a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing
Esti o figura. Noapte buna!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kaℓi):

Noapte buna! buna!

| JoshuaNNN a răspuns:

Poti sa incerci sa te apropii mai mult de mama ta, renunta si tu la certuri si fii mai vesela.Gandeste-te si tu cum se simte ea acum, crezi ca ii este bine?
In legatura cu liceul, majoritatea elevilor doresc sa locuiasca singuri, sa se duca la un liceu departe de casa pentru a cunoaste alta lume.Tu acolo nici nu stai cu mama ta, ceea ce e bine daca va certati intr-una, asa va linistiti amandoua.
Totusi, astea sunt doar parerile mele, nu iti recomand sa le urmezi cu strictete, ci doar sa ti cont de ele daca ti se par bune.Cel mai bine ar fi sa te duci la un psiholog, el este specializat in asa ceva si chiar te poate ajuta.

| KiraOfficial a răspuns:

Si mama mea are tulburari puternice de temperament, eu nu iti pot da o solutie deoarece nici eu nu am gasit o solutie concreta, dar iti pot da niste sfaturi care sa te ajute sa treci mai usor peste. In primul rand iti recomand sa citesti, cel putin 50 pagini pe zi, dintr-o carte care sa iti placa tie cu adevarat. Sa meditezi cel putin 1 ora pe zi. Iar in momentul cand te certi cu mama ta sa nu te abtii din a spune ce gandesti, daca nu spui ce gandesti si tii in tine tensiunea va creste si te va macina pe interior. Incearca sa eviti violenta fizica cat de mult poti. Cand mama ta este calma si gandeste limpede, du-te la ea si incearca sa ii plantezi ideea ca cearta nu duce la nimic bun (nu te va ajuta sa opresti cearta, o sa te certe in continuare dar la sfarsit o sa realizeze ce a facut si o sa se comporte frumos, adica nu va fi o suparare de durata). Poate ca raspunsul meu iti pare unul idiot, dar este un raspuns sincer de la cineva care se confrunta cu o problema similara.