| scx a întrebat:

Buna seara am 15 ani acum 4 zile m-am facut o extractie la masea..era fisurata si a trebuit sa mo taie in 2 ca sa o scoata..de atunci ma doare. mi-a zis sa iau amoxacilina. nu s-a umflat pana acum dar ma doare...e normal sa ma doara atata timp? daca iau algocalmin ma lasa durereea dar mai incolo iar ma..incerc sa iau maine irubrofen poate ma lasa.voi ce ziceti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă nu s-a inflamat gingia, atunci NU s-a infectat - deci, e OK!

Durerea este normală, e posibil ca măseaua să fi avut o rădăcină mare şi durează mai mult timp până când se vindecă zona.

Pentru a atenua temporar aceste dureri, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

Toate cele bune.

1 răspuns:
| fabiola a răspuns:

Daca durerile continua trebuie sa ii spui medicului pentru a verifica daca a fost extrase toate resturile!