| Momo_4574 a întrebat:

Este normal sa doara locul dupa o extractie de masea? ( pe mama o doare de 15 ore ) plus urechea...sad?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, e normal, fiindca s-a dus efectul anesteziei. Poate lua un antialgic usor, de tip Algocalmin, maxim 4 comprimate in 24 de ore.

| Bacemi a răspuns:

Doare. Cand mai tare, cand mai incet. Depinde si daca lovesti locul cu pricina, gingia de acolo. Eu am patit-o acum 1 saptamana si timp de 2-3 zile ma durea destul de rau.

| Roby67 a răspuns:

Da, este normal si ii va trece.

| Dentist.ro a răspuns:

Daca maseaua extrasa este de minte de cele mai multe ori doare si dupa extractie, ba chiar te si umfli. Dupa o extractie relativ simpla fara complicatii de regula nu doare decat locul ramas in urma extractiei la atingere. Daca durerile continua va recomand sa mergeti la dentist pentru ca e posibil ca alveola sa se fi infectat si va trebuie un tratament corespunzator. Raspuns oferit de Dr Valerica Giusca-specialist stomatolog-cabinet Oralmed

| 6AniFaraTine a răspuns:

Pe mine m-a durut doua saptamani, maseaua, urechea, gatul si nasul din cauza anesteziei, din cauza infectiei si din cauza extractiei. Probabil ca e mai sensibila ca si mine.
Dar nu stiu daca e normal sa doara... daca dansa considera ca i-a lasat ceva acolo, atunci sa mearga la doctor iar. Eu am sunat de vreo 10 ori la a mea, dar era de la injectia aia si de la puroi.
Imi pare rau. Multa sanatate!

| Mariaa a răspuns:

Pai nu stiu exact cum sa-ti spun
Si mamei mele i s-a intamplat sad
Dar a luat antibiotic straight face
Sa incerce si mama ta love struck
Anunta-ma cum a mers >big grin

| andreypanter a răspuns:

Da,e normal pana cand se va obisnui locul o va durea, dar nu tine mult durerea happy!

| ionika17 a răspuns:

Poi si pe mine m-a durut vreo 2 zile locu dar urechea nu:O, nu stiu ce poate fi, daca nu se duce durerea sa mearga la dentist...

| pnKK a răspuns:

E normal. Dar daca nu trece acea durere in 24 maxim 48 de ore. Totusi a fost o extractie de mase la o varsta inaintata. Deci nu mi se pare ceva iesit din comun acea durere. Dar in maxim 48 de ore durerea at cam trebui sa se amelioreze.

| shakira a răspuns:

Nu nu-i normal...ar trebuie sa ia un antibiotik.keva...sau s se duka la medik sper sai treaca repede mamei tale