| queneen a întrebat:

De foarte mult timp am un molar foarte foarte cariat si spart. Am fost acum 2 saptamani la dentist iar doctorul mi-a spus sa iau amoxacilina si eubiotic ca antibiotic pana ce mi-l scoate. Am facut o pauza, am terminat prima cutie de amoxacilina si mai am inca una iar din eubiotic nu mai am si am facut pauza cateva zile de la antibiotic. De ieri a inceput sa ma doara foarte foarte rau dintele, sa nu pot manca si nu stiu daca e de la dinte dar ma doare si capul si toata partea dreapta, unde se afla molarul. O sa incep sa iau si cealalta cutie de amoxacilina pana o termin si voiam sa intreb daca ma lasa durerea daca iau

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Durerea este din cauza infectiei de la dinte. Nu trebuia sa opresti amoxicilina, ca infectia a luat amploare.
Termina-ti antibioticul si mergi imediat la dentist sa poate lucra acolo, ca altfel continua sa se umfle.

| Andreeush a răspuns:

Ia amoxacilina in continuare si dupa aia du-te inapoi la medic.

| ancaval a răspuns:

Sper că nu ai făcut pauză între cele 2 cutii de amox?
Și trebuie să iei cât a spus medicul, nu cât crezi tu.
Pentru durere nu ai luat nimic?

| răspundtot a răspuns:

Ia un ketonal fără eubiotic. De fapt eubiotic ţi a cauzat durerea asta. Două tipuri de bacterii se atacă una pe alta și tu și tot corpul îți este prins la mijloc