| Cristi1297 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati in legatura cu alimentatia...
Am 19 ani, 95 KG si 1.9 metri inaltime, vreau neaparat sa-mi fac un plan de alimnetatie sanatos care ma va ajuta in acelasi timp sa slabesc. Ce este bine sa mananc si ce nu? Sunt agitat, bunicul meu are cancer de colon si din ce spun doctorii este de la alimentatie...
Alcool nu consum, doar fumez si beau cafea.
Astept sfaturi, multumesc anticipat!
Funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa vizitezi un nutritonist. Acesta iti poate face un plan de alimentatie in functie de corpul tau, de alergii, de tot. Dar daca nu doresti sa il vizitezi, ar trebui sa stii lucrurile pe cae ar trebui oricum sa le eviti pentru a slabi: grasimile in exces, dulciurile, carbohidratii. Apropo, pentru a slabi este necesar sa faci si sport. Bafta!

| andreeadenisa22 a răspuns:

Ai putea să îți faci un program de mese. De preferat ar fi să mănânci din ce în ce mai puțin, începând de dimineață până seara.
La micul dejun e indicat să mănânci cereale integrale și ceva fructe, prânzul să fie format din mâncare gătită, de exemplu ciorba sau supă, iar cina să fie alcătuită din ceva ușor, cum ar fi o salată. Este recomandat să ai și două gustări, formate dintr-un fruct, o legumă sau un iaurt. Este important să renunți sau să consumi cât mai puține dulciuri, grăsimi rele (de exemplu, mâncarea prăjită), carbohidrați. De asemenea, ar fi bine să consumi 2, 5 l de apă zilnic. Îți recomand să faci și puțin sport. Nu trebuie neapărat să îți faci abonament la sală sau să alergi zilnic. E suficient să faci câteva minute de exerciții acasă sau să găsești o activitate care îți place. Dacă ai nevoie de mai multe detalii, anunță-mă. Sper că am reușit să te ajut cu ceva.

| LadyDee89 a răspuns:

Eu una sunt adepta slabitului incet... dau kg jos incet si sigur, fara sa imi fie teama ca dau 10 kg jos luna asta si luna de vine iau 20 inapoi!
poti incepe asa :
ora 7, micul dejun, bogat si consistent ( nu mananci mai mult de 20 min)
ora 10 gustare ( un fruct, un biscuite, o cafea - nu trebuie sa te saturi, de aia se numeste gustare)
ora 13 supe, ciorbe, mancare sanatoasa fara prajeli ( nu mananci mai mult de 20 min)
ora 16 - gustare - la fel ca la ora 13 si e ultima data din zi cand poti manca ceva dulce
ora 19 - ceva usor, un iaurt, o salata, gratar, supa, mamaliguta cu smantana ( eu am dat doar cateva exemple)
- 2 l de apa pe zi
Intre mese nu mananci nimic si nu bei nimic in afara de apa, cafea neindulcita si ceai simplu!
"Reteta" este luata dupa un Grup de pe Facebook, este un stil de viata sanatos! Eu una sunt multumita de rezultate