| Cristian6363664 a întrebat:

Bună seara, am 20 de ani și de 2 săptămâni iau xanax și cipralex și am probleme cu memoria, de exemplu ieri nu îmi amintesc ce am făcut... Aceste medicamente antidepresive duce la tulburări de memorie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| AlexValentinn a răspuns:

Nu iti mai amintesti ce ai facut din cauza medicamentului pentru ca xanax te face mai moale, indiferent si nepasator, prin urmare creierul tau sub influenta xanaxului e atat de nepasator incat nu ii pasa nici ce ai facut ieri sau acum o saptamana, de aia uiti multe chestii, e ceva normal sa uiti daatorita xanaxului. Legat de faptul ca pe termen lung ti-ar putea afecta memoria nu sunt sigur, ce pot sa iti spun exact ca te afecteaza pe termen lung pastilele din categoria in care se afla xanaxu, dar nu stiu sigur daca iti afecteaza si memoria, cauta pe internet ca gasesti pe site-ul csid.ro gasesti multe informatii legate de multe pastile, dar in primul rand orice nelamurire ar trebui sa i-o adresezi medicului psihiatru care ti-a prescris aceste medicamente, in caz ca ti le-a prescris vreun medic si nu le-ai luat de capul tau.