| Alex28228 a întrebat:

Bună seara, am luat 12 zile xanax și cipralex și după l-am întrerupt brusc, ce efecte adverse pot avea? Mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut.aceste sunt efectele adverse când întrerupi un tratament antidepresiv din clasa SSRI ( cipralex este un antidepresiv ce face parte din clasa SSRI )

nervozitate sau anxietate

2. dispozitie elevata, senzatie de plutire

3. iritabilitate

4. înrautatire brusca a dispozitiei

5. iesiri bruste de mânie

6. atacuri bruste de panica sau anxietate

7. accese de plâns sau lamentatii

8. agitatie

9. senzatie de ireal sau detasare

10. confuzie sau probleme de concentrare

11. tulburari mnezice

12. oscilatii ale dispozitiei

13. tulburari de somn, insomnii

14. vise sau cosmaruri numeroase

15. transpiratii

16. tremuraturi

17. tensiune musculara sau rigiditate

18. dureri musculare

19. picioare nelinistite

20. crampe, spasme musculare

21. fatigabilitate, oboseala

22. mers nesigur sau incoordonare

23. vedere încetosata

24. privire umeda

25. miscari neregulate ale gurii sau buzelor

26. probleme de vorbire sau vorbire neclara

27. cefalee

28. hipersalivatie

ameteala, vertij

30. rinoree

31. respiratie superficiala

32. frisoane

33. febra

34. varsaturi

35. greturi

36. diaree

37. crampe stomacale

38. balonare

39. senzatii vizuale neobisnuite

40. senzatii de arsura, amorteala, furnicaturi

41. sensibilitate audutiva neobisnuita

42. zgomote sau tiuituri în urechi

43. gusturi sau mirosuri neobisnuite

Tratamentul se întrerupe treptat la recomandarea medicului psihiatru, nu brusc pentru a evita acest sindrom foarte deranjant care poate cauza o sumedenie de probleme inclusiv poate lăsa sechele pe viață, de exemplu tinitinus!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am spus tinitus fiindca cunosc cazuri în care sa întrerupt brusc de nenumărate ori.

| Alex665435788 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu de exemplu aud un zârzâit în cap și e permanent de 2 luni, se poate din cauza aceasta și se poate trata? Mulțumesc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alex665435788):

Daca se întrerupe brusc tratamentul se poate, da, am și menționat mai sus! Ai rămas cu tinitus! Din păcate nu se poate face nimic, îmi pare rău să îți spun asta, fiindcă i ai cauzat un demage creierului Intr un mod ireversibil, tot ceea ce poți face e sa te obișnuiești cu acest tinitus care nu este o boala /afecțiune ci un simptom al altei boli... Și eu am rămas cu tiuit in urechi din cauza întreruperilor.e vina noastră nu a medicilor că nu am întrerupt treptat.nu exista la ora actuala tratament pentru tinitus.îți va da bilobil, ginkgo biloba care sunt apa de ploaie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mergi la un medic neurolog și spune-i problema, de pierdut oricum nu ai ce sa pierzi! Ai putea sa ii spui asta și medicului tau psihiatru.
Acum depinde, poate nu ai tinitus că ai întrerupt tratamentul, poate îl ai că suferi de anxietate, și de la anxietate apare de regula tinitusul