| GraBog a întrebat:

Am fost diagnosticat de catre psihiatru cu Tulburari de anxietate din cauza atacurilor de panica pe care le faceam in fiecare zi intr-o perioada de 2 saptamani. Pur si simplu m-a distrus psihic acele momente cand simteam ca dintr-o data inima o ia razna, respiratia la fel, respiram foarte repede si simteam ca ma sufoc. Si mai multe chestii. Am fost la psihiatru si am primit urmatoarele pastile. Xanax de 0.50 mg, Cipralex 10mg, Trittico 150mg. Iar schema dupa care le iau e urmatoarea. Dimineata intre 8-9 iau Xanax intreg si Cipralex tot intreg, dupa pranz intre 14-15 iau un Xanax tot intreg. Iar seara intre 22-23 iau Xanax intreg si Trittico dar asta doar un sfert. Pastilele in principiu sunt ok, ma ajuta doar ca de cateva zile am observat ca intre intervalele de timp dintre doze de exemplu cu 1-2 ore inaintea urmatoarei doze mi se face rau, adica iar fac atacuri de panica. Asta se intampla doar ziua la amiaza, de exemplu de pe la 12 cam asa. Teoretic nu ar trebui sa iau inca un Xanax deoarece ar mai fi cam 2 ore pana la urmatoarea doza si ar fi destul de repede daca as lua. Seara sunt cel mai ok, cel mai linistit. De multe ori nici nu am nevoie sa iau xanax dar iau asa cum mi-a zis doctorul. Si am observat ca si cand se schimba vremea am tot asa probleme. Banuiesc ca ati vrea sa ma intrebati de ce nu iau legatura cu medicul. Este in vacanta si nu reusesc sa dau de el. De asta va intreb pe voi poate ma puteti ajuta va rog frumos

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai medicul iti poate ajusta doza de medicamente nimeni nu are dreptul, tu trebuie sa le iei asa cum ti le-a prescris medicul, si sa astepti sa se reintoarca el din vacanta, pe perioada vacantei are telefonul inchis, dl doctor are dreptul la odihna nu sa il f toti la cap si in vacanță. ai rabdare sa se intoarca la servici si il suni si programezi o consultatie la el.

| johnnny123 a răspuns:

În cazul ăsta, este mult mai recomandat să aștepți să revină medicul din vacanță decât să urmezi "sfaturi" primite de la necunoscuți pe net.

Nu te juca cu pastilele.

Răspuns utilizator avertizat