| denisa9292 a întrebat:

am 57 kg si 1.60. si as dori sa slabesc dar daca se poate intr-un timp cat mai scurt... tin sa precizez ca am inceput de 3 zile sa beau ceai verde de 3 ori pe zi. mai stiti cumva si alte metode? mi-as dori sa slabesc macar 4-5 kg...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| alex0110 a răspuns:

Cati ani ai? Sa stii ca nu sunt curios, conteaza!

| dydy22 a răspuns:

Cel mai bine este s aconsulti un nutritionist sa i asculti lui sfaturile, 2 sa faci sport, un program pentru mese si sa bei multe lichide ceaiurile nu sunt bune iti garantez, prietena mea a fost la nutritionist si i a spus acest lucru. si depinde unde vrei sa dai jos sunt fete care au burtica si vor sa dea jos sunt anumite exerciti pentru diferite parti ale corpului : burta solduri etc

| JohnSimon1983 a răspuns:

Ceau.

Daca doresti sa slabesti intr-un timp cat mai scurt si fara riscuri de sanatate iti recomand sa consulti medicul de familie sau un nutritionist. De asemenea acceseaza lumeaplantelor.info. Acolo vei gasi tot ce doresti in acest domeniu. Sper sa te ajute acest raspuns.

| georgeceltoma a răspuns:

Intrebarea mea ar fi:Nu ti-ai dori sa ai rezultate pe viata? daca vrei calitate nu grabii lucruriile, fa-o natural nu apela la retete minune sau pastile miraculoase.
Raspunsul meu este simplu si nu exista altul mai real alimentatie sanatoasa si sport.
O reteta care pot sa ti-o recomand este consuma apa si legume verzi bogate in apa (castravete, spanac, patrunjel, salata verde....samd)
educate in alimentatie si sport rezultate pe viata sau daca nu luptate in fiecare an cu grasimea toata viata

| denisa9292 explică (pentru georgeceltoma):

Am aproape 21 de ani. dar incerc sa mananc sanatos... de exemplu supe, carnea o mananc fiarta nicidecum prajita. cartofii la fel, fie piure, fie copti. fructe nu mai zic, mananc mereu. paine rar, putina si oricum numai neagra. apa beau.dar nu ating 1 lintru / zi..in rest ma mai lupt putin cu chepsurile, adica in ultima perioada chiar n-am mai mancat. dar pana acum 1 luna mancam destul de des, si numai seara cand ma puneam la un film. cred ca ele mi-au fost fatale.dar bine cel putin ca am renuntat la ele. cat despre sport, nu am destul timp, desi mi-as dori. in schimb merg pe jos destul de mult...cred ca, conteaza si lucrul asta, nu?

| georgeceltoma a răspuns (pentru denisa9292):

Normal,si rezultatele nu vin a doua zi doar ca trebuie sa ai rabdare si nici un rezultat nu va veni fara progres.
in alimentatie mai ai foarte mult de muncit, de ce doar 1 litru de apa? paine neagra -poate fi doar adaos de cacao sau daca are drojdie nu e ok sau daca are sare nu e ok sau, trebuie sa fie integrala fara drojdie,

mai este un element important in disciplina alimentatiei:conteaza foarte mult ce mananci cand mananci si cat mananci, cum combini mancarea, in functie de ce efort mananci mai bogat in calorii...dar nu vreau sa te innebunesc cu astea, i-ti spun mai simplu:

elimina tot ce e in plus pentru organism: exces de sare zahar si grasimi
hidrateazate

consuma:
vegetale 70%
proteine 10%
carbohidrati 20%

| Cosmin86 a răspuns (pentru denisa9292):

Cateva sfaturi scurte :

- mai scade consumul de fructe, au zahar (fructoza) care mareste glicemia si ingrasa ca orice tip de zahar
- poti face sport acasa, chiar ajuta, accelereaza metabolismul
- mareste cantitatea de apa, macar 2 litri / zi
- include si grasimi sanatoase (masline, nuci, alune, peste gras - somon -), dar nu chestii gen alune prajite, ci crude
- mai include si alte surse de carbohidrati, cartofii un indice glicemic destul de mare, poti incerca : orez brun, fasole, linte, mazare
- incearca sa mananci din 3 in 3 ore, mese mici si dese

| Uofficial a răspuns:

Du-te la o sala de fitnes happy :*

| casandrra a răspuns:

Nici un ceai sau dieta minune nu o sa te ajute sa slabesti, formula castigatoare esti sport & alimentatie echilibrata