| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema, de 2 zile nu pot iesi cu scaunul,ma simt blocat,seara ma doare si stomacul,si mai simt la intestine durere câteodată, mie rau,am gaze, dar tot ma simt blocat! ce e de facut?
Precizez ca acum 2 zile timp de o zi am băut 2 kg de suc de rosii timbark,si am mâncat peste cu mămăligă, măsline ai o roșie! De la ce poate fi? Ce pot sa fac?
Am început sa mănînc mai mult lichide si sa beau ceai verde

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu te lua dupa sfaturile unuia sau altuia! Mergi la medicul de familie sa-ti dea trimitere la un medic specialist! Problema poate fi din multiple cauze si daca nu o tratezi la timp se poate acutiza.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ia un dulcolax, bea cafea sau cola ca au efect laxativ

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Clar ar trebui sa mergi la medic sa vezi care este problema, cu astfel de lucruri nu este de joaca. Daca totusi ai sperante ca poti sa te faci bine altfel... incearca sa iai dulcolax de la farmacie.

| WhiteLife a răspuns:

Poti inghiti niste ulei, ar trebui sa ajuta; sau un ceai laxativ de la farmacie. Nu uita sa bei lichide si sa consumi fibre (fructe si legume). Daca nu este prima oara cand ti se intampla este bine sa iei legatura cu medicul de familie (ii poti da un telefon si poate iti prescrie ceva).

| NunuNini a răspuns:

Daca nu rezolvi problema cu ulei de ricin (INTERN, baut, nu extern!) mergi urgent la medic.

| Bbbjb a răspuns:

Nu te ingrijora, ia miere de albine pe stomagul gol sau cand poti, exista si pastile in ultimul caz daca e intribi la o farmacie dar nu lua multe. Mananca supa lichida, compot nu stiu poti chiar sa bei ulei. Daca cineva stie mai bine e invitat sa raspunda

| Salontanul a răspuns (pentru Bbbjb):

Daca-i spui sa nu se ingrijoreze inseamna ca esti medic? Nu da sfaturi la ce nu te pricepi! Citeste si avertismentul afisat mai sus cu litere rosii!