| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara. Am avut o intepatura foarte dureroasa scurta in piept si concomitent in bratul drept. Stateam pe scaun, eram relaxat. Dupa intepatura inima a inceput sa imi bata foarte tare. Sunt tanar si nu am probleme cardiace, ceea ce mi s-a confirmat de cardiolog in urma cu cateva luni. Poate fi totusi un semn de infarct? Sunt o persoana foarte stresata si am atacuri de panica des. Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Categoric nu-i infarct, doar un atac de panica.
Durerea in piept poate fii generata de stres, de oboseala, de la la refluxul esofagian samd.
In ce priveste durerea din mana draepta iarasi nu are nimic de a face cu inima sau infarctul, ca-i mana opusa inimii, care NU are nimic!

| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la psihiatru te rog si ia-ti medicatie, ca sa primesti ajutor acum, inainte sa evolueze boala, sa ajungi la paranoia si schitofrenie.
Sanatate multa!

| sierra1 a răspuns:

"intepatura foarte dureroasa scurta in piept si concomitent in bratul drept"

sună la 112, nu e de joacă cu asta

| Nirvanaaa a răspuns:

Asta pentru ca ai avut un atac de panica. Fii liniștit nu e infarct, doar stresul și atacurile de panica care și-au spus cuvântul. Ai luat în calcul psihoterapia?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu,este provocat de acele atacuri de panica, câteodată se manifesta în alte moduri ca și în cazul de fata. Dacă medicul ți-o confirmat ca nu ai probleme înseamnă că este vorba de o somatizare în cadrul tulburării de panica.

| 4ndr33y a răspuns:

Mie-mi suna a angina pectorala. Faptul ca o relatezi ca "foarte" dureroasa, e cam ingrijorator. Nu iti poti da seama daca durerea e retrosternala, adica in profunzime sau intercostala?

De obicei infarctul radiaza in omoplatul stang, merge pe brat pana la degetul mic, dar pot exista si exceptii.
Sunt si alte afectiuni ale inimii care pot senzatii ciudate in piept, nu numai infarctul.

Stresul, anxietatea si emotiile puternice afecteaza chiar si inimile sanatoase.

| SmallStep a răspuns (pentru 4ndr33y):

Va salut cu respect si va multumesc pentru raspuns. Sa va raspund la intrebare: durerea e in profunzime. Poate are relevanta, sunt racit. Au aparut si alte episoade mai usoare dar mai lungi, dupa ce intru in casa de la frig dar si fara sa fac asta.

| 4ndr33y a răspuns (pentru SmallStep):

Trebuie sa mergi din nou la cardiolog si sa ii relatezi toate astea. Spune-i despre pulsul marit (tahicardie) si ca percepi ciudat bataile inimii, exista medicatie temporara pentru asta.

| 3824060673 a răspuns:

Creierul uneori transmite în zona la care te gândești chiar dacă nu se întâmplă practic. Inima reacționează în funcție de ce transmite creierul. Umărul stâng are rol de a te avertiza că sunt probleme cardiace, dar nu vine doar cu o înțepături, persistă, zile, săptămâni chiar și luni. Don't panic, relaxează'te și respiră adânc de 3 ori (inspiri și respiri adânc de 3 ori) și după bea un pahar cu apă potabilă, curată și cât de rece ai poftă, chiar și două pahare sunt bune. Sănătate