| anonim_4396 a întrebat:

Am fost la dentist si acum vreo 3 ore mi. a scos o masea, imi pare foarte rau pentru ca am aflat si eu cum e! Dentistul mi. a spus sa iau antibiotice prima oara cand am fost, am luat si azi mi. a spus sa nu renunt la ele, sa continui sa iau pentru ca mai am infectie. Am tinut 2 ore pansamentul acolo si nu mai imi curge sangele s-a format un cheag. Vreau sa va intreb daca pana aici e bine, si sa va rog sa-mi dati cateva sfaturi daca le pot numi asa, cand ma pot clatii in gura, cand pot sa beau apa, sa mananc, sa fumez. si in cat timp ma voi face binee? Va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RaduCilaa a răspuns:

Pai nu ai voie sa fumezi cel putin 3 zile. sa clatesti gura trebuie foarte incet ca sa nu iti ieasa sange. cred ca nu ma crezi dar mie mi-a scos vreo 9 dinti la dentist si 3 masele.sa mananci nu trebuie in niciun caz pe partea cu maseaua scoasa. si te vei vindeca in aproximativ 3 saptamani sau chiar o luna.si o sa fi bine.talk to the hand

3 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

E foarte bine ce ai făcut,acum poti să mănînci să bei apă dar pe partea opusă. Continuă cu antibioticul recomandat de medic, si in citeva zile se va vindeca locul extageri. Fumatul este optional, dar sti ce scrie pe pachet-dăunează grav sănătătii-.

| MihaelaDart a răspuns:

Trebuia sa intrebi medicul sau de multe ori iti spune el dupa cat timp poti manca... Oricum la fumat poti sa te abtii, ai grija sa nu ai complicatii de la asta, nu stii in ce mai poti da.

| amykool a răspuns:

Eu zic ca poti sa bei apa si sa mananc dar pe partea opusa a maselei dar sa fumezi nu stiu cand o sa poti pentru ca nu-i face bine infectiei mai asteapta cel putin pana maine cu fumatu ok? funda?