| DaReZon a întrebat:

Astazi am fost la dentist, mi-au scos o masea cariata si m-au pus sa tin un "pansament" timp de 2 ore in gura. L-am tinut dar inca imi curge sange de la masea. Stiu ca trebuie sa se formeze un cheag dar nu s-a format. Curdge de 3 ore jumate. Poate sa fie ceva grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Cumva te-ai clătit în acest interval de timp?
Nu face asta, ci doar expectorezi (scuipi) sângele care vine în gură, fără să forțezi.
Posibil să mai fie și o problemă de coagulare!
Aplică pe exterior, pe obraz cât mai aproape de zona afectată compresă în care ai un cub de gheață, ajută la vasoconstricție.
Pa, pa.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut i a o vitamina k fiolă si singerarea se va oprii după 10 min. Ai diabet?

| DaReZon explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu cred

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru DaReZon):

Ce anume nu crezi?

| DaReZon explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu am diabet. Sangerarea inca continua, la naiba.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru DaReZon):

Pă mergi la farmacie si i ati o fiolă de vitamina k, nu sta asa

| michelia a răspuns:

Ai timpul de coagulare mare.
Mergi la o farmacie si cere o fiola de vitamina K. Varsa continutul pe o compresa sterila mica si tine apasat local.
Si eu am aceeasi problema si mereu dentistul mi-a dat ceva suplimentar.
Daca vrei ceva ca la carte, mergi la urgente totusi.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru michelia):

Degeaba îi spui dacă el nu intelege să meargă la farmacie e treaba lui.

| LIN2010 a răspuns:

Nu mai sta asa, du-te de urgenta inapoi la dentist.

| CreT99 a răspuns:

Si mie mi-a scos o masea cariata nu demult dar m-a cusut si nu a curs atat de mult sange.Mai bine du-te inapoi la dentist.