| OanaCris09 a întrebat:

Bună seara! Am și eu o nelămurire. La începutul lunii am suferit o intervenție chirurgicală și a trebuit să întrerup anticoncepționalele (Artizia). Luna trecută am avut CM pe 18 și am început următoarea folie pe 22. Am luat pilulele până pe data de 30 (30 fiind ultima seară în care am luat pilula). Pe data de 1 a acestei luni m-am operat și pe data de 3 mi-a venit CM. E normal? Și luna viitoare cam pe ce dată îmi va veni?
P. S. : M-am operat de colecist.
Mulțumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pornirea menstruatiei dupa trecerea a doar 16 zile de la precedenta menstruatie este anormala insa in mod sigur a fost posibila din cauza aparitiei unor dereglari hormonale intense provocate de oprirea brusca a administrarii pastilelor AC. Fiindca ai intrerupt administrarea pastilelor AC care au asigurat un ciclu menstrual REGULAT, actualul ciclu menstrual in mod aproape sigur/precis a redevenit NEREGULAT la fel cum a fost inainte de a incepe sa folosesti metoda de reglare a ciclului prin intermediul pastilelor respective. In aceasta situatie este imposibil sa se poata stabili acum in timpul primului ciclu de acest tip care va fi lungimea ciclului si in ce moment/la ce data se va porni urmatoarea menstruatie. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Elena11Che a răspuns:

Intervalul ciclului tău menstrual este de aproximativ 15 zile iar peste tot unde am citit, e normal sa îți vina la interval de 25-30 zile. E important sa stii daca înainte îți venea regulat sau nu.

| OanaCris09 explică (pentru Elena11Che):

Nu și iau pilulele de 2 ani.