| Deyutzu99 a întrebat:

Bună seara, am și eu o problemă și o s-o spun pe românește, mai mereu am senzația ca am o flegmă în gât și mai mereu scuip mai ales când fumez fumez de 2 ani și de vro câteva luni am rărit țigările de la 1 pachet pe zi la 6-7 țigări, țin să menționez ca am 16 ani,dimineață nu pot să fumez fără cafea sau suc, energizant ceva acidulat, dacă fumez țigară fără cafea suc etc. îmi vine să vomit să zicem așa și e o senzație foarte naspa, dacă există ceva tratament pentru flegmele din gat și țin sa menționez ca numai seara și dimineață pățesc asa, în nas nu am mucozitate, zi când scuip e ca orice scuipat, nu e galben sau așa ceva ca la o răceală.
Un răspuns rapid dacă ati pățit sau știți despre așa ceva, v-as fi recunoscator, mulțumesc și o seara frumoasă
P.s dau și funda. happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Caduceus a răspuns:

Mucusul e o secretie a cailor nazale care daca este produs in exces poate fi evacut in faringe nu prin caile nazale.
Acest "fenomen" este numit secretie postnazala.
Ar trebui sa consulti un medic, acesta iti va spune cauza acestui exces de mucus, poate fi de la o rinita virala, o alergie sau alte cauze cum ar fi o rinita vasomotorie care apare in general cand esti stresat sau la umiditate mare si temperatuura "scazuta"(cum este acum afara) sau la reactia unor medicamente si poate fi si o sinuzita (daca simti o presiune in jurul fetei sau a fruntii.
La tine cred ca este vorba de o iritatie care "din pacate" este provocata de fumul de tigara...
Poate ma insel, dar...
Incearca sa nu fumezi cateva zile si sa bei ceai cald, sa nu stai in frig si sa te feresti de animale de companie in caz ca ai(fie el caine, pisica, papagal, peste nu conteaza).
Daca nu exista nici-o schimbare du-te la medic...