| Bogha a întrebat:

Am 13. Un prieten de-al meu mi-a zis că dacă fumez o țigară îmi dă 5 lei. Și am fumat-o. Daca am sa fumez 28 de țigări pe an, o sa pățesc ceva? Daca se va intampla ceva grav în sănătatea mea gata cu țigările in viața mea.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, poti patii, modificari celulare la plamani apar in special la copii mici ca tine, care au inca plamanii nedezvoltati.
Nu cerzi ca ai chestii mai importante de facut, decat sa te apuci de fumat, la anisorii astia? Vrei sa nu mai apuci nici macar 16-17 ani?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Uite asa incepe dependenta. Azi una, maine una si te trezești fumand un pachet pe zi

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Scrie pe toate pachetele de țigări această atenționare, este obligatorie conform legii. Tutunul dăunează grav sănătății. Riști să mori mai repede, bolnav de cancer la plămâni.

| Sofer a răspuns:

Mai bine te lași. Rău încă nu îți face dar dacă începi sa bagi în fiecare zi și te înveți în timp dăunează.

| Donsavas a răspuns:

Colegul acela vrea sa te corupa, să ai parte de dependente nesănătoase, pentru a se simti el satisfăcut ca nu e singur. Viciul asta o sa te coste foarte mult iar tu nu ai 18+ ani sa te poti angaja
Ce o sa faci? O sa furi de la părinți sau străini? Vei cersi? Cum va jucati voi de a adulții de parca viata asta e asa usoara. Nu stii inca ce inseamna sa muncești sau sa te imbolnavesti. Unii faceti asa de prea mult bine.

| DanTeSkies a răspuns:

Din punct de vedere moral nu e nimic dacă fumezi, dar trebuie să accepti faptul că fumatul îți crește considerabil sansa să faci cancer ( demonstrat științific) și faptul că o să te coste mulți bani pe termen lung. În plus, la vârsta ta nici nu e recomandat să începi să fumezi deoarece esti minor.