| RobertG101 a întrebat:

Am nevoie de niste sfaturi si ceva ajutor.
Sa incepem deci cu inceputul. Am aproape 24 de ani, si de cand am luat primele medicamente prescrise de o doamna doctor psihiatru din Iasi, abia de ceva timp imi dau seama ca ceva e neinregula. De cand am luat medicamentele, simt ca nu mai am vointa sa fac mai nimic. Iar atunci cand fac o treaba banala de casa sau curte, imi iese mai mereu prost in majoritatea cazurulor. Nu ma pot concentra foarte mult la ceea ce este in jurul meu. Parintii se iau mai mereu de mine ca tot gresesc. De vreo doua saptamani nu am luat nicio pastila si nu am nimic, de obicei la cei diagnosticati cu schizofrenie nu rezista foarte mult fara medicamente, dar eu nu am niciun simptom de fel, iar asta inseamna ca nu am asa ceva. Atunci cand am fost prima oara la dansa, am spus ca prefer sa-mi petrec timpul liber la pc decat cu prieteni, uitand sa spun ca acei "prieteni" pe care i-am avut nu erau decat niste baietasi de cartier gata sa-mi faca mai mult rau decat bine.
Eu cred ca medicamentele mai mult mi-au distrus creierul intr-un mod ireversibil decat sa-mi faca bine, dar daca le-as spune parintilor asta nu m-ar crede. Eu m-am mutat din aprilie anul asta in Germania, si inca nu am asigurare medicala, deci nu pot fi consultat de nimeni fara sa platesc scump. Astazi iar mi-au venit ganduri de sinucidere, dar iar le-am dat deoparte, si am hotarat sa pun aceasta intrebare in schimb.

Intrebarea ce depinde foarte mult de viata mea si de viitorul meu e: Ce sa fac eu in privinta asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cred ca cel mai sanatos lucru ar fi sa te intorci in tara si sa te duci la un alt psihiatru. Nu te baza pe faptul ca au trecut doua saptamani fara tratament si simptome, e putin, sunt schizofrenici care au intrerupt tratamentul, au fost perfect in regula un an si ceva, dupa care, intr-o noapte, fara nici un semn prevestitor, au ucis pe cineva, dupa care au adormit pentru ase trezi perfect fara simptome (si fara sa isi aminteasca intamplarea). Nu zic ca asa ti se va intampla, dar poti spune ca esti ok dupa ce trec minim 5 ani fara tratament si fara nici un fel de simptome. Tinand cont ca ai avut ganduri suicidale (ceea ce nu este complet anormal, dar cu istoricul tau e ingrijorator), nu e sanatos sa mai stai asa. Ia primul avion in tara, mergi la alt psihiatru, unul ales de tine, in care sa ai deplina incredere si solicita o evaluare completa. E posibil sa primesti un tratament acre sa iti reduca mai putin vointa si initiativa, dar acre sa te tina departe de ganduri sinucigase.

Răspuns utilizator avertizat
| Brigaela a răspuns (pentru RobertG101):

Toate lucrurile astea cu depopularea planetei si cu faptul ca cineva te vrea tocmai pe tine leguma (si nu pe mine, pe prietenii tai, pe miile de oameni pe care ii intalnesti zilnic) sunt false si toti cei care nu au boli psihice stiu asta. Tu prezinti un delir sistematizat daca le spui altfel decat in gluma si daca crezi in ele macar o saecunda, macar putin, ceea ce iti arata foarte clar ca ai nevoie urgenta de tratament psihiatric. Sa stii ca ideile astea apar la foarte foarte multe persoane cu psihoze paranoide (schizofrenie, boala bipolara) si, des insuficiente pentru diagnostic, daca pacientul chiar crede in ele si nu le foloseste ca glume sau ca exemple de ce prostii poti sa mai auzi, trebuie pus urgent pe tratament si investigat serios pentru suferinat lui psihica. NU te opune tratamentului, poti duce o viata aproape normala cu el, medicul poate gasi pentru tine o varianta cu mai putine efecte adverse, care sa iti goneasca gandurile astea absurde si sa iti permita o intelegere corecta a realitatii.

Răspuns utilizator avertizat
| Brigaela a răspuns (pentru RobertG101):

Eu am vazut ce se intampla in lume. Da, libertatile noastre sunt din ce in ce mai restranse, dar asta si fiindca noi ne dorim asta, de dragul confortului. Elita mondiala este mult exagerata, nu zic ca nu exista, insa cu siguranta nu face toate relele care i se pun in spate. Istoria nu e distorsionata, unora le e lene sa o invete, dar asta tine doar de prostie si ignoranta. Pe de alta parte, populatia planetei creste destul de repede, se investesc resurse imense de timp, stiinta si bani pentru a imbuantati viata populatiei, pentru a evita bolile, pentru a le trata si vindeca pe cele care nu sunt evitate, pentru a-i ingriji pe cei aflati in nevoie. Sigur ca sunt si derapaje si nimic nu este perfect dar te asiguir ca nici un om sanatos nu crede in teoriile conform carora se incearca depopularea sau inrobirea oamenilor cu medicamente. Astea sunt doar aberatii, daca le crezi, te asigur ca ai probleme de sanatate. Daca glumesti, nu o mai face, exista pe siteul asta oameni fara discernamant care chiar pot credec prostiile astea si isi pot distruge viata din cauza lor.

| mentholinks a răspuns:

Cel mai important lucru e cum te simti tu. Daca ti-au venit ganduri de sinucidere inseamna ca nu te simti prea bine. Eu sincer nu cred ca medicamentele ti-au distrus creierul cum spui tu, poate esti tu mai aerian si nu poti sa te concentrezi foarte bine, sunt multi oameni care au probleme asemanatoare. Ceea ce trebuie sa faci este sa nu cedezi gandurilor care nu-ti dau pace, ocupa-ti timpul cu cat mai multe activitati astfel incat creierul sa fie cat mai ocupat si in timp vei dobandi si capacitatea de concentrare.

| OoBunnyoO a răspuns:

Primul lucru pe care il poti face este sa te asiguri ca iti faci asigurare medicala ca sa poti merge la doctor. Din pacate nimeni pe site-ul asta nu iti poate cu siguranta de ce nu ti-a mers tratamentul cum trebuie. Cert este ca trebuie sa mergi si sa consulti un alt doctor.

Ceea ce trebuie sa stii despre antipsihotice si antidepresive este ca te vei simti destul prost pana cand vei incepe sa te simti mai bine.

Daca gandurile de sinucidere au inceput odata cu tratamentul, atunci trebuie sa iti anunti doctorul cat mai repede.

Cat despre creier, acesta are capacitatea de a se reface. Problema cu astfel de pastile este ca blocheaza producerea unor neurotransmitatori care in mod normal sunt prezenti in creier, de aceea te vei simti mai incet, mai molesit, mai calm, poate chiar mai trist. In momentul in care incetezi tratamentul creierul revine la normal si incepe sa produca acei neurotransmitatori pe care ii producea dinaintea inceperii tratamentului. De aceea, te vei simti putin bizar la inceput. De asemenea, daca tratamentul este luat cativa ani, atunci creierul incepe sa devina dependent de acele pastile si nu este indicat sa opresti tratamentul in mod brusc. Totusi, la tine nu estd cazul.

Insa parere mea este ca fie nu ai urmat tratamentul suficient timp ca acesta sa balanseze hormonii din creier, fie doctora ti-a gresit diagnosticul sau tratamentul.

Răspuns utilizator avertizat
| OoBunnyoO a răspuns (pentru RobertG101):

Insa tu de unde stii ca ti l-a scris pentru schizofrenie? Ti-a spus ea ca este pentru asa ceva?

In cazul tratamentelor psihiatrice anumite pastile pot fi schimbate intre ele sau utilizate pentru diverse afectiuni in functie de dozaj. De exemplu, Mirtazapine este un antidepresiv utilizat in cazul depresiei, totusi, atunci cand este dat in doze mici este utilizat si in cazul anxietatii si al insomniei. Exista si alte antidepresive utilizate in tratarea anxietatii. Asa se intampla si in cazul altor pastile. Exista anumite antipsihotice atipice folosite atat in tratarea schizofreniei, dar si in tratarea depresiei, atunci cand antidepresivele nu functioneaza in cazul pacientului respectiv. Rispolept este unul dintre ele, deci nu cred ca ar trebui sa iti faci griji ca ti-a gresit tratamentul. Singurul lucru pe care il poti face este sa mergi cat mai repede la doctora respectiva sau la alt doctor pentru a primi un alt tratament sau pentru a schimba doza.

Răspuns utilizator avertizat
| OoBunnyoO a răspuns (pentru RobertG101):

Daca nu ai nimic, in ce circumstante ai ajuns la psihiatru? Un om care nu are nimic, nu se duce la psihiatru si nici nu e trimis la psihiatru fara motiv, deci initial trebuie sa fi avut niste simptome pe baza carora ai ajuns acolo. Ce simptome ai avut initial?

Insa avand in vedere ca ai ganduri suicidale fara sa fii sub tratament, inseamna ca ai o problema, fie de depresie, fie de schizofrenie, fie altceva.

P.S. Populatia planetei aproape s-a dublat in ultimii 40 de ani. In anii '60 eram 3 miliarde de oameni, in 2011 am ajuns la 7 miliarde, iar acum in 2017 suntem la 7 miliarde si jumatate deja. In sase, sapte ani o sa ajungem deja la 8 miliarde iar prezicerile sunt ca in 2040 deja o sa ajunge la 9 miliarde. Daca liderii lumii vor si lucreaza la depopularea planetei fac o treaba destul de proasta, as spune eu.

Apropo, daca s-ar dori depopularea planetei nu s-ar mai oferi tratamente persoanelor depresive si per total, depopularea planetei nu s-ar face prin tratamente psihiatrice.

| cevdet a răspuns:

Medicamentele psihiatrice te fac o leguma. Respiri, maninci dar, cam atit. Se pare ca asta e si ideea. Renunta la ele si cauta-ti activitati care sa te multumeasca, prieteni care sa nu fie un anturaj prost. In plus, iata ce am descoperit: http://www.digi24.ro/......ria-749059 Ajuta si psihic, nu numai memoria.