| BiancaMB a întrebat:

Bună seara, am o întrebare, dacă vreau un Rmn la cap și cer o trimitere de la doctorul de familie trebuie sa plătesc rmn sau plătesc doar jumate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Da, tu trebuie sa-l platesti!
Trimiterea la RMN nu ti-o da medicul de familie, ci medicul neurolog, in urma unei consultatii.

RMN-ul se acorda gratuit numai persoaneleor care au suferit traume craniene, sau sunt caz de urgenta.

| BiancaMB explică (pentru Violleta2022):

Pai și dacă am sub 18 ani?

| Violleta2022 a răspuns (pentru BiancaMB):

Si ce daca ai sub 18 ani?
Nu conteaza varsta, conteaza gravitatatea starii de sanatate, de urgenta samd.
Aici nu se tine seama de varsta, ci de recomandarea medicului neurolog.

5 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Pentru un RMN la cap, trebuie să mergeți cu o trimitere medicală de la medicul de familie pentru Neurologie. De la neurologie vi se va da trimitere pentru un RMN. Altfel, cu bani puteți găsi un cabinet medical particular care să vă facă un RMN. Problema este a interpretării acelui RMN, pe care doar un neurolog sau neurochirurg o pot face.

| BiancaMB explică (pentru romeo78):

Mulțumesc

| romeo78 a răspuns (pentru BiancaMB):

Cu plăcere! Sănătate!