| IonutCiobanescu a întrebat:

Buna seara! Am o mica problema de 3 zile nu-mi vine somnul oricat de obosit as fi, seara cand incerc sa adorm ma cuprind toate felurile de ganduri, fredonat de melodii, ma gandesc ce sa fac maine si etc, probabil din cauza asta. Va intreb pe voi cum fac sa uit de gandul ala ca acum seara o sa adorm greu, tot asta am in cap si atunci ma gandesc la tot felul. Imi ia mai bine de o ora sa adorm.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Și eu adorm destul de greu. Nu înțeleg cum unii oameni pun capul pe pernă și adorm în secunda următoarelaughing Nici eu nu îmi pot opri gândurile înainte de culcare, cred că este ceva super normal, stai liniștit. Câteodată, dacă ești foarte obosit, nu adormi repede. Asta e efectul advers sa azi așa, se mai întâmpla. Sfatul meu ar fi să faci puțin sport ziua, în caz că nu ai activitate și exerciții de respiratie, pe pernă, înainte de somn, inspiri pe nas pana la 3, tii in tine 1 secunda și expiri pe gura pana la 4. Si după, mărești.
Cu siguranță este temporar ce ți se întâmplă, nu ar trebui să-ți faci griji, totul va reveni la normal.

| untu a răspuns:

Va sfatuiesc ca cu o ora inainte de culcare beti o cana de ceai de tei cu lamaie sau o cana cu lapte dulce si apoi inainte de a aseza pe pat sa faceti un ritual stand in genunchi in fata icoanelor si zi asa: Dumnezeul meu,
acum când vocile au amuțit și zgomotele au încetat,
de aici, din pat, inima mea se înalță spre Tine, spunându-Ți:
Cred în Tine, nădăjduiesc în Tine și te iubesc cu toată puterea mea,
Mărire Ție, Doamne!
Încredințez în mâinile Tale osteneala și luptele,
bucuriile și dezamăgirile
acestei zile care a trecut.
Dacă nervii m-au trădat,
dacă impulsurile egoiste m-au dominat,
dacă am dat naștere la resentimente sau la tristețe,
Te rog să mă ierți, Doamne!
Fie-Ți milă de mine.
Dacă am fost necredincios,
dacă am pronunțat cuvinte în zadar,
dacă m-am lăsat condus de nerăbdare,
dacă am reprezentat vreo problemă pentru cineva,
Te rog să mă ierți, Doamne!
În această noapte nu vreau să adorm
până nu voi simți în suflet
siguranța milostivirii Tale,
dulcea Ta milostivire
complet gratuită.
Îți mulțumesc, Dumnezeul meu,
pentru că ai fost umbra răcoroasă
care m-a acoperit pe tot parcursul acestei zile.
Îți mulțumesc, deoarece
invizibil și afectuos
ai avut grijă de mine asemenea unei mame
în tot acest timp.
Doamne! În jurul meu
totul este liniștit și calm.
Trimite îngerul păcii în această casă.
Relaxează-mi nervii,
calmează-mi spiritul,
dizolvă-mi tensiunile,
inundă-mi ființa cu liniște și cu seninătate.
Veghează asupra mea, Părinte iubit,
în timp ce mă încredințez somnului,
asemenea unui copil care doarme fericit în brațele Tale.
Întru numele Tău, Doamne, mă voi odihni liniștit.
Amin. Va spun din experienta,dar fara sa se fi baut cafiea dupa-amiaza sau seara! La mine a mers! cand va culcati,inchideti ochii,nu va ganditi la nimic rau sau bun, si imagineazati ceva frumos, lucrurile frumoase, clipele frumoase traite impreuna cu cineva drag, etc... veti adormi imdeiat fara sa va dati seama si va veti trezi dimineata odihnit!

| xXVranceaXx a răspuns:

E probabil să fii un «overthinker».
Redai situațiile din trecut din nou și din nou, afectate de "ce se întâmplă dacă" sau regrete, sau petreci mult timp îngrijorându-te de un eveniment în viitor - chiar unul nesemnificativ sau imaginat.
De obicei, nu este un lucru rău să te gândești la anumite chestii, însă, se poate întâmpla, în absența altor stimulări sau distrageri.

| Kamiyashiro a răspuns:

Poti adormi usor daca reusesti sa te gandesti la gandul de maine dimineata cand te trezesti. ha-ha
Pentru a evita insomniile este necesar sa acordam o mare atentie calitatii saltelei. Incearca sa dormi o naopte pe jos, pe spate pe loc drept. Sau dormi in alt pat.
Evita gandurile in general.
gandeste-te la gandurile de maine. Asa adormi cel mai repede daca e vorba ca te apuca o frenezie de ganduri cand dormi.
De fapt acea frenezie de ganduri este mintea care lucreaza si crede ca tu deja dormi si isi da drumul la activitate de vise. Doar ca tu esti cu mintea treaza. Creierul nu doarme niciodata. Dar nu ai reusit sa te decuplezi de la el.
Iti lipseste un execitiul de oprire a gandurilor. Un fel de stop joc!
Ca sa deprinzi mintea sa se detaseze si sa te lase sa dormi, exerseaza in timpul zilei un exercitiu de stop. Brusc cand iti adduci aminte de acest STOP JOC ramai nemiscat fizic in orice pozitie te-a prins acel gand de stop si stai asa 1 minut fara sa gandesti nimic. repeta exercitiu in timpul zilei de 10 ori si timp de zece zile. Abia apoi cand te bagi la somn comanda stop joc si mintea ta se va opri 1 minut cat sa poti adormi. E vorba de antrenament mental, o deprindere de a te detasa de ganduri si a intra intr-o stare fara ganduri. Starea fara ganduri o cultivi cu acel exercitiu in timpul zilei.