| anonim_4396 a întrebat:

Am probleme cu somnul, nu reușesc să adorm, am nevoie de ascult / ma uit la ceva în timp ce adorm, dar chiar și cel mai plictisitor subiect îl găsesc interesant și nu ma ia somnul iar când încerc fără ma iau tot felul de gânduri

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Brizbriz a răspuns:

Eu mi-as face analizele in locul tau
nu de alta, dar am avut aceeasi problema si sa descopar dupa ani ca era ceva total neasteptat: am hipertensiune
dupa mers la doctor si luat medicamentele care trebuie, s-a cam dus (in continuare mai am nopti, dar inainte era in fiecare noapte pana eram asa de obosit ca dormeam ca o caramida, iar din noaptea urmatoare o luam de la inceput)

| G4L4G4 a răspuns (pentru Brizbriz):

Deci am momente când la pauza de masa de 15 minute, in 5 minute sforăi de oboseala, dar nu știu, am zis sa întreb poate mai a trecut cineva prin asa ceva...

| Brizbriz a răspuns (pentru G4L4G4):

Da, corpul nu te lasa, adormi in cateva minute sau ai senzatie de oboseala continuu
iar daca o dai pe cofeina/redbull te intinde ca pe un arc

iar cel mai rau e cand dupa ce ai suferit o zi, fara sa dormi, fara cofeina, dupa aia seara TOT nu poti sa dormi, iar a doua zi e si mai rau

si iti spun, analize de sus pana jos, cauzele pot fi multiple, eu, dupa medicatie, mi se mai intampla sa nu pot sa dorm, dar, daca ma scol dimineata (in jur de 7) atunci seara adorm in peste 90% din cazuri, care e MUUULT mai bine ca inainte

8 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Fa un exercitiu zilnic. Opreste-te timp de un minut. Aseaza-te comod undeva, pe un scaun, fotoliu, etc. Undeva unde sa fie neaparat liniste, ca sa nu fie zgomote care sa te distraga. Inchide ochii. Si incearca sa te relaxezi, sa nu te gindesti la nimic. Orice gind vine, incearca sa il dai de o parte, in ideea de a te relaxa. Nu vei reusi din prima. Dar in timp, vei putea, si asta iti va da un oarecare control al mintii, ca, atunci cand va trebui sa te culci, sa nu te duca gandul in alte parti. Eu asta am invatat cand faceam sport de performanta, aveam la antrenamentele de forta, chinuitoare, pauze scurte, cate 10 serii de exercitii ce incepeau la inceputul fiecarui minut, deci daca faceai exercitiul in 30 de secunde, aveai 30 de secunde pauza, daca il faceai in 20, aveai 40 pauza. Si atunci nevoia de odihna m-a invatat sa ma concentrez pe relaxare

Cred insa ca ar trebui sa fii atent la subtantele excitante norvos pe care le consumi, energizante, cafea, etc. Daca consumi, las-o mai moale cu ele, ele te fac sa nu poti dormi. Vei fi obosit in primele zile, dar vei putea dormi, si in timp vei putea dormi foarte bine, incit sa nu ai nevoie de ele.

| G4L4G4 a răspuns (pentru cristi202):

Am făcut și eu câțiva ani de atletism de performanta și înțeleg exact ce spui, însă gândurile nu am cum sa le opresc cel puțin nu de unul singur, ma gândesc la ziua de mâine, la ce ar fi fost dacă azi as fi făcut altceva și asa mai departe...

| cristi202 a răspuns (pentru G4L4G4):

Normal ca nu ai cum sa opresti gindurile daca nu te ia somnul. A le opri cu totul ar insemna sa te imbolnavesti mental, ele vin daca nu dormi si daca nu faci nici o activitate, e ceva cit se poate de normal. Problema nu e la ginduri, ci la incapacitatea de a adormi. Intrebarea e: de ce nu poti sa adormi? In rest, fii fericit ca ai o minte care gindeste happy.

| Violleta2022 a răspuns:

De fapt NU ai voie sa te uiti la nimic cu ecran electronic ca a adormi, iar asta este deja dovedit stiintific ca-ti excita sistemul nervos si nu te lasa sa dormi.
Recomand cu tarie sa citesti o carte, fiindca ajuta la adormit.
Somn usor!

| G4L4G4 a răspuns (pentru Violleta2022):

Am încercat tot de la număratul oilor pana la exerciții de mate care ma storc psihic!
Ma gândeam dacă mai exista vreun fel de meditație sau ceva de genul ca să nu ajung la somnifere

| Violleta2022 a răspuns (pentru G4L4G4):

Am spus CITIT o carte, nu facut exercitii de matematica care s-ar putea sa te trezeasca de-a binelea.
Exista si exercitii de meditatie si chiar de adormit, dar trebuie sa le cauti si sa le incerci.
Stiu ca era o metoda folosita in armata, cu controlatul respiratiei din ce in ce mai incet si rar, si in 2 minute erai adormit.