| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema cu somnul, nu stiu exact daca e insomnie sau nu, dar nu stiu cum sa fac sa adorm pentru ca atunci cand ma pun in pat chiar daca imi este somn nu pot dormi, pentru ca imi vin in minte tot felul de ganduri, ma gandesc la chestii absolut neimportante si le comentez, chiar incerc sa nu ma mai gandesc la nimic, dar tot incep sa ma gandesc si asa se duce somnul si apar noptile albe... cum sa fac sa scap de asta? ati avut si voi asa ceva? cum ati rezolvat?
OFER FUNDA!

PS: fara raspunsuri, numara oi, etc. ca deja am incercat si degeaba!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Eu am acesta problema, dar la mine este din cauza tratamentelor pe care le facsad
Am inceput sa beau la 2 zile, seara, cate o ceasca de cei de valeriana.
Cand beau ceai, dorm cat de cat linistita.
Consumi coca cola? energizant? cafea?
Elimina gandurile negative.
O seara bunahappy

| Dariuspopa a răspuns (pentru caramela):

Nu, nu consul cola, cafea, energizant, nu mananc nici ciocolata, nu am ganduri negative, am doar ganduri care imi vin fara sa vreau...

| caramela a răspuns (pentru Dariuspopa):

Incearca sa citesti o carte/zii tatal nostru si fa semnul crucii.
Incearca, nu costa baniwinking

| DemBow a răspuns:

Exact problema asta o am si eu. Adorm la 3-4 ore dupa ce ma bag in pat din cauza acelor "ganduri", si nici nu atipesc bine ca ma trezesc. Intr-o noapte nici macar 3 ore nu dorm. Asta cred ca e din cauza lipsei de efort. Chiar daca ti-e foarte somn nu poti dormi pentru ca inca ai energie in tine. Eu am observat ca in perioada mergeam la scoala si apoi la sala, imi disparuse problema asta cu somnul. E una sa nu faci mai nimic toata ziua si alta e ca in mare parte din zi sa faci miscare si sa depui efort(fizic si intelectual). Incearca si tu sa faci zilnic cateva ore de sport pana te epuizezi. Poate o sa te ajute

| Dariuspopa a răspuns (pentru DemBow):

Am incercat si faza cu efortul chiar ieri, am mers la bunicii mei special pentru asta si i-am ajutat pe la treburi prin curte, iar aseara abia am adormit pe 3 si ceva si m-am trezit la 6 si ceva, chiar daca m am bagat de la 11 in pat, am adormit abia la 3.
Nu cred ca are treaba cu efortul, ca eu de exemplu in vacanta de iarna, nu am facut mai nimic, abia ma dadeam jos din pat sa merg la baie, in rest leneveam si n-aveam absolut nicio problema cu somnul.