| addictedg a întrebat:

Buna seara.Am o problema care ma deranjeaza mai ales pentru ca nu stiu daca este ok sau nu asa ca astept raspuns de la voi.De cate ori inghit aud un pocnit in ureche cum s-ar elibera o presiune..nu stiu cum sa explic bine dar banuiesc ca se intelege.Imi puteti spune este ceva sau e normal sa aud presiunea aceea in ureche? Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| BGDs a răspuns:

Nu prea e normal sa auzi o pocnitura cand inghiti. Mergi la un medic ORL-ist sa te consulte.

| Safire17 a răspuns:

Depinde de cat timp auzi pocnitura aceea. Daca numai de vreo 2-3 zile, atunci e posibil sa fi prins curent. Daca o ai de mai mult timp sau daca pocnitura este mai puternica, este bine sa consulti medicul de familie.

| nutuxcristian a răspuns:

Salut! Si mie mi s-a intamplat si cred ca ste de la un dop in ureche. Du-te la un control, bine asta este parerea mea. Succes!

| thecakeisalie a răspuns:

Este normal, zic eu. Cand inghiti, se creeaza o presiune in faringe si aerul circula in susul trompei lui Eustachio si cred ca de asta pocneste timpanul. Nu se intampla tot timpul, dar se pare ca e un fenomen normal.

| Al3xAl3x a răspuns:

Cred ca ai prins curent. si mie mi se intampla uneori dupa fotbal... iti trece in 2-3 zilewinking

| georgiana_7515 a răspuns:

Mi se mai intampla si mie eu zic sa consulti un medicwinking asa e cel mai bine