| melismari a întrebat:

Bună seara!
Am o problemă de ceva timp tot îmi ies niște coșuri/bube pe scalp cu puroi și doar în mijlocul capului sau în zona de lângă pe lături ce aș putea folosi pentru a scăpa de ele?
Mulțumesc pentru eventualele răspunsuri!
Dau fundă! ♥

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sophieka a răspuns:

Acolo este un motiv, ca din senin, nu apar!

Ai schimbat produsele de igiena sau te speli rar pe par? Ai mai avut pana acum? Transpiri pe scalp? Ai fost la un bazin de apa public?

Trebuie sa gandesti cauza, sau daca nu ai niciun indiciu de la ce ar putea fi, poate n-ar fi rau o vizita la un dermatolog pentru analize.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Schimba samponul si balsamul.
Incearca sa te speli la 2 zile, poate se ingrasa parul si apar aceste cosuri.
Spala-te cu un sampon pe baza de plante, preferabil urzici si clateste-te foarte-foarte bine cu apa calduta in care pui 50ml de otet.
Daca bubele continua sa apara dupa ce ai incercat si ce am scris mai sus, mergi la un dermatolog pentru investigatii medicale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai ce sa folosești pentru ca nu ști ce e, și poți agrava problema cu tratamente,, după ureche ".
Pare a fi o problema serioasa care necesita consultul unui specialist (dermatolog) nu a userilor de pe TPU.
Nu amâna, și fă-ți programare la dermatolog.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai scapa din kilograme o sa te ajute sa nu mai ai pielea asa grasa. Consumul de ciocolata cam face pielea sa faca cosuri.

| melismari explică (pentru anonim_4396):

Consum ciocolată foarte rar dacă mănânc o dată pe lună pentru că nu pot duce foarte mult dulce

| Celestina003 a răspuns:

Dermatolog