| Beyourself1245 a întrebat:

Bună seara!
Am și eu nevoie de un sfat.
Miercurea trecută la muncă am băut în ziua respectiva vreo3-4 cafele dintre care 1 expresso scurt și 3 sticle de Coca-Cola la 0.5.
Am fumat toată ziua și la 12 la pauză de masă am mâncat decât un sandwich.
Acum incepe coșmarul.
La 23 am plecat la medicul de familie, efectiv simțeam că mor.
Îmi tremură corpul, eram rosu la față, amețeam și mă ținea în piept in partea stângă a inimii.
Mi a măsurat tensiunea (14.8), și bătăile inimii 90bpm. Am luat un Metoprolol în seara respectivă și a doua zi eram ok. Acum am renunțat la Cola și cafea beau 1-2 la interval de 2-3 zile(dimineața).
Momentan încă mai am tentativa aceea de amețeală dar nu mă simt rău și nu mă dezechilibrez. Posibil sa fie și din cauza excesului de tutun? Mulțumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Analize ai facut?
Medicul ce ti-a spus?
Consumul excesiv de cafea iti 'panicheaza' inima si iti consuma calciul. Caderile de calciu sunt foarte nasoale, se pot manifesta cu simptomele pe care le-ai drescris tu.
Tutunul cred ca e doar o intoxicatie, mare legatura nu cred ca are.
Inlocuieste cafelele cu ciocolata calda, iar dupa ce iti revii complet, consuma maxim doua cafele pe zi, de preferat fara cola. Cand consumi cola, incearca sa nu le suprapui, si bea doar o cafea dimineata.

| Beyourself1245 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Analize nu am făcut. Am fost la medic și mi-a zis să limiteze consumul de cafea sau să renunț o perioadă. De coca cola nu mai zic, mi-a zis să renunț definitiv la această băutură nocivă.
Și să nu mai fumez in exces, asta a mai menționat Dl.Doctor. M a avertizat cu privire la fumat că nu e sănătos deloc
Eventual poate să fie și sevrajul acesta de când nu mai beau Coca-Cola.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Beyourself1245):

Stai vreo saptamana cu cafelele mai pe normal (una pe zi), si dupa aia ar fi ok sa faci niste analize de sange, sa vezi ce iti lipseste.

5 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Pulsul e bun, la tensiune nu ma pricep neapărat pentru ca eu o masor altfel.

Nu poți sa te întrebi de la ce te-a luat, ca e clar și ti-ai dat și tu răspunsul.Acum tot ce ai de făcut e sa ți sub control excesul de cofeina și nicotina dacă nu vrei sa dai cel puțin intr-o gastrita dacă nu chiar o problema cu inima.
Și dacă, cumva vei simți zilele astea ca respiri mai greu, încearcă sa nu mai fumezi, sau sa fumezi mai puțin și sa iei bomboane mentolate.In general îți mai "desfunda"plamani și respiri mai ușor după un exces de nicotina.

| Beyourself1245 explică (pentru Freya1):

E foarte greu dimineață la muncă fără cafea? Dar trebuie sa mă obișnuiesc.
Efectiv dorm pe mine.
O sa fac și niste perfuzii cu vitamine și minerale.

| Freya1 a răspuns (pentru Beyourself1245):

Trebuie sa încerci sa reduci și sa nu mai faci excese de genul, pentru sănătatea ta.Incearca sa bei de acum capucino.
În general cafeaua nu prea are efect de trezire, e mai mult o chestie de placebo și obisnuinta.