| Sensitive a întrebat:

Cat trebuie sa fie tensiunea? dar bataile inimii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| mady07 a răspuns:

Depinde de varsta care o ai, depinde de timpul cand ti-o iei ( dimineata, seara ), depinde cat de odihnit esti ( sau daca ai facut efort inainte ), depinde cand ti-ai baut ultima cafea, dar in medie 13 cu 7. Cam 12, 13, iar a doua sa fie jumate +1.ccelerare a frecventei batailor inimii peste 90 de pulsatii pe minut. Ritmul cardiac normal variaza la majoritatea subiectilor de la 60 la 90 pulsatii pe minut, cu o medie de 70 pana la 80. Cauze - O accelerare a activitatii electrice a nodului sinusul, stimulatorul fiziologic al inimii, antreneaza o tahicardie sinusala. Ea poate fi fie naturala, ca in cursul unui exercitiu muscular, fie patologica; acesta este cazul cand ea insoteste o febra, o anemie sau in majoritatea bolilor cardiace sau pulmonare in faza lor de agravare - O tulburare a ritmului poate fi la originea unei tahicardii cu caracteristici diferite dupa portiunea inimii in care ca ia nastere: - tahicardiile atriale debuteaza in auricule, acestea putand bate cu o frecventa de 200 pana la 600 pulsatii pe minut; din fericire, nu toate aceste impulsuri sunt transmise ventriculelor, deoarece nodul auriculoventricular joaca un rol de filtru retinandu-le; de asemenea, tahicardiile atriale sunt adesea benigne; funda?

| Edw08 a răspuns:

✔Bătăile inimii trebuie să fie sub 70 bătăi/min.
✔Tensiunea : Sistolică : Mai mică de 120
Diastolică: între 60-100winking