| Johanna014 a întrebat:

Am si eu o curiozitate: daca ai chist Bartholin, iti poate afecata analizele de urocultura(urina)? Adica au vreo legatura?
Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

NU. Nu-ti va afecta cu nimic rezultatul analizelor daca nu se scurge nimic prin ducte. Majoritatea chisturilor glandelor Bartholin nu au nevoie de tratament fiindca dispar de la sine. Totusi daca chistul iti creeaza probleme de durerein zona vulvara sau roseata/prurit in cazul in care este infectat, ar fi indicat sa fii consultata de un medic specialist pentru a-ti prescrie un eventual tratament cu ibuprofen si/sau bai caldute ale zonei vulvogenitale. Multa sanatate!

1 răspuns:
| Printesa10TM a răspuns:

Nu, nu va afecta cu nimic.