| Justjust11 a întrebat:

Buna seara, am si eu o problema, de ce mereu cand aud ceva de scandal incepe sa ma ia cu tremurat si simt ca nu mai sunt bun de nimic? De ce cand merg cu masina si intru intr o depasire mai periculoasa sau dau viteza mai mare imd ma ia cu tremurat si simt ca mi bate rau inima, ce se jntampla? Unde sa ma duc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Sunt stari anxioase, o panica exagerata la o situatie data, mai mult sau mai putin periculoasa in realitate.
Daca sunt doar in depasiri ce poti face este sa numai depasestiwinking
Normal panicile de genul acesta trebuiesc sa apara si in alte situatii nu doar legate trafic si masina!
In orice caz, te poti adresa medicului psihiatru pentru ca nu sunt manifestari normale ci EXAGERATE, din pacate se trateaza doar medicamentos si iarasi din pacate sunt putine medicamentele prescrise, pe parcursul tratamentului care sunt compatibile cu condusul, adica care sa nu dea somnolenta sau sa contravina legii, mai ales testului anti-drog...dar toate acestea se discuta cu medicul, el iti poate spune in functie de tratamentul utilizat care sunt efectele negative ale fiecaruia in parte!
De ce nu este de stat? pentru ca in cazul anxietatii ca in cazul oricarei alte afectiuni (tulburare in cazul tau nu afectiune/boala) cu cat stai cu atat se agraveaza, cu cat mergi mai repede la medic cu atat exista sanse sa numai apara recidiva.
Putini stiu de exemplu ca depresia tratata imediat ce apar simptomele, e posibil sa numai apara, daca este lasata si actioneaza ani de zile, poti face tratamente dupa tratamente si ea sa reapara, ce inteleg din asta? Mersul rapid la medic ne scapa de probleme.
Cu siguranta o sa fie unii care te vor orienta catre un psiholog, nu stiu ce sa zic, daca psihologul te invata din vorba si comportamentual cum sa iti cresti inapoi deficitul chimic pe care-l ai in momentul acestawinking de aceea sunt sceptic de orice psiholog care promite ca vindeca depresia, anxietatea si orice necesita psihiatru!
Succesuriwinking

| Frank51 a răspuns:

E adrenalină. În mod normal te obișnuiești și îți faci ceva rezistență, însă dacă tot la fel de tare se întâmplă și după mult timp ai o problemă, anxietate, tulburări de genu.

| sammie a răspuns:

Cel mai probabil ai avut traume cand ai fost mic. Mergi la psiholog.

Răspuns utilizator avertizat
| OSLOMELBOURNE a răspuns:

Anxietate

| Florian80 a răspuns:

Probabil.esti mai sensibil atata tot.nu trebuie.pt.asta tratament medical

| Bryan9893 a răspuns:

Du-te la un psihiatru, iti da antidepresive, ai stima de sine scazuta.Sunt multi care se duc la medic, numai la noi romanii pari ciudat ca te duci.