| Claudya54 a întrebat:

Am o masea cariata si vreau sa merg sa o curat dar imi este cam frica ca am auzit ca doare rau! Si vreau sa va intreb doare in acel moment sau si dupa? Intrebarea pentru cei care au avut aceasta problema

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| thpop a răspuns:

Eu cam am probleme cu cariile in ultimul timp, dar ma duc la Dentist. Nu aman niciodata. Nu o sa te doara, persoanele care ti-ai zis asta vroiau doar sa te sperie, iti garantez astawinking

12 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Du-te fără teamă, acum nu mai sunt probleme cu durerea, se fac anestezice locale, spray, etc.
Pa, pa.

| mona a răspuns:

Doar in acel moment doare un pic, dupa...nu te mai doare[nu ar trebui sa doara]

| Azµre a răspuns:

Dacă nu doare nu te va durea deloc.

| MadRaven a răspuns:

Si eu am avut aceasta problema.Credema, nu doare deloc.
Eu am 2 mari fobii dentistul si baloanelelaughing
Deci, daca eu zic ca nu doare, atunci sigur nu doare!
Eu mi-am curatat 3 masile, si mie imi era foarte frica, dar am reusit!
Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti sensibila si iti e frica poti ruga doctorul sa te face cu spray anestezic inainte si nu mai simti nimic.
Nu ai de ce sa-ti fie frica si nu ar trebui sa amani.

| DraudeS a răspuns:

Ramane la aprecierea dentistului daca ai nevoie de anestezie sau nu. Si nu ai auzit bine, pentru ca nu doare rau. Este doar o senzatie mai ciudata, dar nimic sa-ti fie frica pentru o carie. In principiu cred ca prima data daca este adanca vei face o radiografie sa vada exact ce si cum. In fine, nu e nimic schingiuitor, deci, stai linistita!

Sanatate!

| 123lalala a răspuns:

Sa nu iti fie frica...nu ai de ce! daca mergi la un doctor bun nu vei simti cand lucreaza la ea...fii linistita. Funda?

| Liviu4you a răspuns:

Nu are de ce sa-ti fie frica. In functie de gravitatea cariei, medicul iti poate face anestezie cu spray si/sau injectie si o sa simti doar presiune.

| Krueger a răspuns:

Anestezie locala o sa iti faca, o sa simti un pic dupa, dar nu e ceva insuportabil, curaj...ca nu te bate nimeni! seara faina

| ovi93 a răspuns:

Buna! Am 19 ani si acum 2 luni mi-am facut toata dantura, zici ca era razboi in gura la minelaughing. Asa deci depinde de dentist informeaza-te la cineva care a mai fost la acel dentist si intreaba-l cum lucreaza. Daca dentistul are mana usoara e perfect. Eu am simtit o durere la maseaua din partea stanga dar din ea mai era un coltisor si nu mi-a scos nici macar un dintisor. Daca te doare la inceput putin ii zici sa iti faca 2-3 anestezii si nu simti nimic. Dupa o sa iti fie amortita gura 2-3 ore si gata. Deci tot ce conteaza e sa gasesti un dentist cu mana usoara de preferat sa fie femeie.

| Emiiiii a răspuns:

Buna! Acum 3 luni aceeasi problema o aveam si eu : imi era frica sa merg la dentist crezand ca o sa ma doara. Mie mia curatat maseaua fara nici un fel de anestezie si nu am simtit nici un fel de durere. Depinde cum lucreaza si medicul tau stomcatolog.Eu te sfatuiesc sa te duci ca nu ai ce sa pierzi si daca te va durea(putin posibil), macar stii ca ai facut un efort care va merita. Decat sa ajungi la 20 de ani cheala in gura mai bine te sacrifici putin acumwinking. Bafta!

| EfectWarren a răspuns:

De durere nu o sa scapi, exista o singura modalitate de a scapa - cu injectie de amortire! numai aia te dore. in rest nu o sa te doara nici in timpul scoateri/reparari maselei si nici dupa.
Sper ca a ajutat happy