| ioanaaaaa4333 a întrebat:

Buna seara! am si eu o problema. mi-a aparut pe lobul urechii o umflatura. daca apas simt ceva tare si rotund si ma doare. am incercat sa il storc, crezand ca este un cos, dar fara succes. ce ar putea sa fie? ma ingrijoreaza. (durerea se resimte putin de asupra gaurii urechii)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la un medic orl sa te consulte

| Zuzu1991 a răspuns:

Un cos sub piele care nu poate fi stors, am avut si eu cateva, chiar m-am enervat odata si am incercat cu tot dinadinsul sa il storc, si a iesit numai limfa nu puroi si m-a durut si mai rau
daca nu dispare singur in cateva zile sau daca se mareste, chiar mergi la medic, nu te joci cu urechile ca ramai fara auz

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred că este lipom (acumulare de grăsime ) sau chist sebaceu. Și eu am la fel ( nu am fost la medic ) dar cu cât apeși cu atât crește mai mult în dimensiune.

| Sunshine123 a răspuns:

Pe lobul urechii apar și puncte negre, cum majoritatea dintre noi avem, e posibil ca un punct negru să se fi inflamat și să provoace senzația aceea de durere. Ichtiolul ajută cum a menționat cineva în comentarii.

| Julia1188 a răspuns:

Buna! Am avut si eu, la mine era pe partea din spate a lobului, am aplicat cateva zile unguent cu ichtiol, se gaseste in farmacie ( este ieftin) si mi-a trecut. Poti incerca, daca nu trece mergi la medic.