| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara, am si eu o problema. Poate sa mai discutat dar eu nu stiu.
Mi s-a spus de cateva persoane sa stau mai drept si am sesizat si eu problema asta, faza este ca din spate stau drept (am spatele si cu ceva muschi pentru ca fac putina sala) dar problema e ca din gat (la vertebrele cervicale) parca imi apleaca capul in jos.
Stiti vreo metoda de indreptare a ei fara sa ma duc la medic, poate ceva aparate la sala avand in vedere ca ma duc aproape in fiecare zi? Apropo sunt un baiat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| fabiola a răspuns:

Nu stiu daca este de la sport, dar de la pozitia incorecta in banca, la birou, in fata calculatorului este sigur.Verifica daca nu cumva ai ceva probleme cu ochii, in acest caz adopti acest tip de pozitie.Ca masuri, alege un scaun corespunzator pentru a tine spatele drept, aseaza monitorul in fata ochilor la o dist.de 3ocm. fa sport, miscare si tine cont ca privirea sa-ti fie dreapta atunci cand mergi!

3 răspunsuri:
| tyana a răspuns:

Daca esti in perioada de crestere si esti mai slabut dar inaltut, cam toti aveti in aceasta perioada probleme de postura.Ar fi bine sa te vada medicul si sa iti indice exact ce trebuie facut pentru corectare.

| ΣleƙtrᴓRaccȍȍN a răspuns:

Dormi pe spate, fara perna

| ceraselaadam a răspuns:

Stiu ca suna prea "feminin", dar exista o serie de exercitii Pilates care te-ar putea ajuta, mai ales ca esti activ. Am gasit cateva pentru tine:
http://www.youtube.com/watch?v=_pMszTi3WrU
http://www.youtube.com/watch?v=YO3vsx0tHXQ

Totul depinde de tine...