| fydo a întrebat:

Buna seara am si eu om problema. astazi am fost cu cainele pe afara si am fost intr-o gradina..am sarit un gard si cand am sarit am picat in piciorul drept si s-a auzit ceva gen "trosc" acum ma doare. ce sa fie? scrantit? rupt? vreau niste pareri, sa stiu daca ma duc la doctor sau nu. daca stau nemiscat nu ma doare dar daca il misc ma doare rau, asta s-a intamplat acum 2 ore. multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| SimonaCristina a răspuns:

Daca se aud crepitatii (trosnituri), cel mai probabil e fractura. Imobilizeaza piciorul, nu calca pe el si sa faci o radiografie (e cel mai sigur diagnostic). Sanatate! Funda, te rog!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca il poti misca, nu cred ca e rupt, e doar o intindere daca ai calcat intr-o parte.Baga piciorul sub jet de apa rece, dar asta trebuia atunci imediat ce ai ajuns acasa.E bine si acum.Maine du-te la doctor.

| Moshoo a răspuns:

Pune gheata pana maine, ia ceva de durere, antiinflamator de preferinta si maine la doctor. Daca a facut trosc e serios.

| GoGu7 a răspuns:

Pai mai bine te-ai duce la doctor, chiar daca e scrantit, totusi e ceva destul de serios, nu e de gluma!

| Rodicanegrescu a răspuns:

Este bine sa te vada un specialist, neaparat! Daca poti sprijini piciorul si poti pasi pe el nu e rupt. Piciorul rupt doare tot timpul. Daca suporti fa o frectie cu spirt medicinal, apoi o frectie usoara cu o crema de reumatism cu arnica( nu costa mult). Poti apela la un terapeut Bowen si dupa o sedinta o sa iti treaca.Sanatate maxima! http://www.bowtech.ro/

| fydo explică:

Stiu, dar vreau ceva pareri, sugestii cu ce sa dau ce sa fac?

| Elenanana a răspuns:

Pune gheata, dar nu direct pe piele, cu un prosop intre. Ajuta sa nu se umfle si ameloriaza durerea. Eu oricum iti recomand sa mergi la doctor...nu se stie niciodata.