| PuFaRiNaIsThEoNe a întrebat:

Vin la voi sa ma ajutati ..cu o problema de sanatate. deci aseara maicamea a spalat pe jos pe hol si am iesit din camera mea si m-am dus in bucatarie si cand am venit in camera... am sarit si m-am intors piciorul drept adica am alunect intr-o parte si cred ca mi-a fugit osul afara nu stiu daca ma intelegeti.dar sper si mi s-a umflat. nu s-a auzit nimic pot umbla cu el deci nu e rupt dar e umflat am pus gheata si cred ca osul mi-a fugit sunt foarte speriata nu ma doare numa cand umblu pe el asa mult si umflatura e in partea dreapta mentionez ca acum 3 ani am avut accident la piciorul rrespectiv dar era rupt alt os la acel picior. sunt foarte ingrijorata vineri am teaza la mate si vreau sa merg la scoala nu la spital pentru ca cred ca o sa mi-l bage in ghips crying((( ..plzzz sfaturi! mi groaza chiar plang.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Daca e rupt sau luxat nu vei scapa de medic.Mai bine du-te la spital sa iti puna un ghips ca de la farmacie nu poti lua decat niste pastile antidurere dar asta nu rezolva problema. Apoi vineri poti merge la scoala foarte bine cu putin ajutor din partea colegilor sau parintilor.Deasemenea poti cumpara niste carje de la farmacie si te poti ajuta cu ele sa mergi.
Nu sta mult timp asa cu piciorul ca daca e rupt se sudeaza asa in timp si va ramane stramb.

| Adrick a răspuns:

Poate ai doar o intindere.du-te la farmacist si intreba ceva pentru aceste dureri

| DrunkenRat a răspuns:

Din moment ce poti merge, ar trebui teoretic sa treaca de la sine

| gicaputinica a răspuns:

NU prea inteleg care os...
Daca e vorba de glezna, cineva fuga la farmacie si sa cumpere pastila de "Apa de plumb"
se bandajeaza foarte strans si se pune apa dintr-un pahar in care s-a dizolvat pastila.
Doare un pic dar trece repede.
Daca e vorba de alt os...la doctor imediat!

| alina1990 a răspuns:

Este posibil sa ai o luxatie sau o entorsa iar pentru asta trebuie sa iti bage piciorul in ghips cam 2 saptamani.cel mai bine este sa te duci la un ortoped sa vezi despre ce e vorba.bafta!

| PuFaRiNaIsThEoNe explică:

Ps. deja se invineteste!

Răspuns utilizator avertizat
| NickyDragutza a răspuns:

Du-te la spital ca e periculos daca stai asa cu piciorul...asculta-ma si du-te la un doctor poate ti-l pune in ghips dar iti iei carje si tot mergi la scoala happy

| Radu_Ionut_1991 a răspuns:

Du-te la medic