| Shrek32154 a întrebat:

Am sarit un gard de cam 3 metrii dar care are locuri in care poti pune piciorul; el-am sarit cam pe la jumatate si am aterizat normal doar ca am cazut cu calcaiul pe o piatra si cu talpa pe pamant. Acum ma doare de nu mai pot calcaiul lui Ahile drept si nu pot alerga. Sincer nu mai suport sa stau pe bara. Cum ma pot vindeca.
P s. (fara doctor) vreau sa aud o sugestie cum pot trata piciorul

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| fuzzer a răspuns:

Ia-ti o carpa rece, sau pune niste gheata.Nu fa efort cateva zile pana te vei recupera, odihneste-te.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Pune compresa cu gheata pe locul afectat.
Cateva zile nu faci efort!
Te pup!

| ShadowKayne a răspuns:

Este posibil sa fi suferit o intindere a tendonului achilian. Tratamentul in astfel de cazuri se bazeaza pe repaus si aplicarea unor unguente gen bengay, fastumgel, sau diclac. Atentie in continuare la aterizari mai usor cu parkour'u. O ruptura a tendonului implica operatie si recuperare de lunga durata. dunda?

| Shrek32154 explică (pentru ShadowKayne):

Nu am facut parkour ca pana ma sui eu...laughing) era un simplu gard care imi scurteaza 20 minute de ocolit...

| ShadowKayne a răspuns (pentru Shrek32154):

Ok asa as fi facut si eu.Insanatosire rapida si sa ai grija cum sari de acum in colo.

| AnneMarieM a răspuns:

Buna,am avut aceeasi problema, dar eu am preferat sa merg pe varfuri 2 saptamani laughing), ma rog, stiu ca trebuie sa te dai cu crema de galbenele ca sa se inmoaie pielea si sa se poata hidrata, dupa trebuie sa pui doar o intrebare la un farmacist sa.ti dea o idee....cred ca multi o sa.ti spuna sa mergi la doctor, dar incearca mai multe farmacii, asa am facut si eu, nu voiam sa stie ai mei laughing :*