| CristiiMușat a întrebat:

Anul acesta in luna Mai am avut deosebita placere sa intru in posesia unui virus numit Papiloma virus HPV. Au inceput să-mi apara semne in luna August, cativa negi minusculi in zona genitala si la anus. nici nu imi trecea prin cap ce puteau fi, la inceput m-am gandit ca este iritatie de la big. Negii cresteau din ce in ce mai mari, si am inceput să-mi fac griji. Dupa o luna m-am prezentat la un medic dermatolog si am aflat despre ce este vorba. Medicul mi-a dat un tratament cu isoprinosine timp de 10 zile consecutive, si sa aplic condyline trei zile pe saptamana timp de 4 saptamani pe negi. Mi-au disparut toti negii intr-o saptamana adica dupa trei zile de aplicare condyline. Sa ma astept sa recidiveze, sau sunt vindecat? Am facut si testele VDRL, TPHA si HIV si au iesit negative

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu exista un tratament care sa vindece aceasta boala. Uneori imunitatea o vindeca de la sine, dar e rar intalnit. Poti incerca o fenotipare HPV, dar poate iesi fals negativa. Cel mai intelept este sa consideri ca oricand iti mai pot aparea. Si nu uita sa folosesti absolut intotdeauna prezervativul, inclusiv la contactele sexuale orale, fiindca poti transmite infectia mai departe.

| CristiiMușat explică (pentru Brigaela):

Da, mi-au ieșit din nou... oare este bine dacă iau din nou tratamentul cu isoprinosine timp de 10 zile?

| CristiiMușat explică:

Am fost la medic si mi-a spus ca sunt vindecat, analizele mi-au ieșit bune, dar vreau sa înțeleg, pentru ca nu am apucat sa o întreb pe doamna medic dermatolog. Dacă nu folosesc prezervativul, voi da virusul mai departe? Adică va trebui sa folosesc prezervativul pentru toată viața?

| fratelli a răspuns:

Astfel de ciuperi odata intrate in sange nu mai pleaca, de revenit o sa revina, poate intr-o luna, poate intr-un an. Atunci cand corpul are sistemul imun slabit mai rau.

| CristiiMușat explică (pentru fratelli):

Au revenit... sa continui tratamentul cu isoprinosine încă 10 zile?

| Brigaela a răspuns (pentru CristiiMușat):

Isoprinosinele creste imunitatea, poti incerca saa iei cate 10 zile pe luna in urmatoarele 3 luni.
Si da, vei folosi toata viata prezervativul la orice contact sexual (oral, a.nal, vaginal), fiindca esti contagios si cand nu ai leziuni.

| CristiiMușat explică (pentru Brigaela):

Si cu viitoarea mea soție toată viața sa folosesc prezervativul?

| Brigaela a răspuns (pentru CristiiMușat):

Daca tulpina pe care o ai tu este in vaccinul anti-HPV, ea se poate vaccina si atunci puteti renunta la prezervativ. Daca este o alta tulpina, va trebui sa folosesti si cu ea toata viata prezervativul, fiindca infectia HPV la femeie determina adesea cancer de col uterin.